Lenovo Ideapad Serisinde Windows 10 Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
822
Lenovo Ideapad Serisinde Windows 10 Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayar teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişmeye başladı. Yaşanan gelişmelerle beraber artık sadece standart bilgisayarların yerine, çok amaçlı kullanım için geçerli olan 2’si 1 arada bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı. Söz konusu çok görevli bilgisayarların ise aslında tablet ile laptop karışımından oluştuğunu da söylemek mümkün. Zira bu seri bilgisayarlarda bir bölüm dokunmatik yüzeye sahip olan tablet bölümü olurken bir bölüm ise dokunmatik bölüm dışında standart bilgisayar klavyesine sahip olan bilgisayar bölümü olarak kullanılıyor. 2’si 1 arada cihazlar denildiği zaman ise akla ilk gelen firma Lenovo oluyor. Çinli dev firma bu alanda oluşturdukları Yoga serisi ve Lenovo Ideapad serisiyle beraber alanın en çok tercih eden markalarından biri olmayı da başarıyor. Markanın bu kadar tutuluyor olmasının nedeni ise 2’si 1 arada cihazlarında sunduğu yüksek donanım özellikleri. Gerek işlemci gerekse de bellek boyutu olarak oldukça tatmin edici özelliklere sahip olan Lenovo Ideapad serilerinin bir takım sorunları da yok değil. Özellikle Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 10 ile beraber Lenovo Ideapad cihazlarda yeni bir takım sorunlar ortaya çıktığını da biliyoruz. Bu sorunların başında ise dil sorunu gelmekte. Zira Lenovo Ideapad bilgisayarlarda dil ayarı olarak kurulum menüsünden Türkçe seçeneğini seçseniz bile bazı durumlarda dil Türkçe olmuyor. Sorunun çözümü ise aslında oldukça basit. Sorunun nasıl çözüldüğüne bakalım.

  • Öncelikle sistem yükleme ekranına gelmeniz gerekiyor. Eğer sisteme geri yükleme yaptıysanız sistem ayarlarını belirlerken bazı değişiklikler yapacağız. Ama eğer sistem kurulu vaziyetteyse o zaman mutlaka “recovery” işlemi yapmanız ve sistemi yeniden kurmanız gerekiyor.
Lenovo Ideapad  dil sorunu

Lenovo Ideapad

  • Şimdi ise ilk kurulum ekranı karşımıza geldiğinde sol alt menüde yer alan dil kısmını değiştirmeniz gerekiyor. Bu bölümde “Türkçe” gösteriliyor olsa bile siz bir kez daha dil ayarları sekmesine tıklayıp Türkçeyi seçin. Ardından tüm menünün ve seçimlerin Türkçe olması gerekiyor. Eğer her hangi bir bölümde farklı bir dil ayarı kaldıysa o zaman o bölümü de değiştirmeniz gerekiyor. Ardından ise kurulum aşamasına devam ederek sistemi kuruyoruz.