Laptop Batarya Kullanım Süresini Artırma

tarafından
548
Laptop Batarya Kullanım Süresini Artırma

Gelişen teknolojiyle beraber Pc bilgisayarların yerini artık laptop modeller almakta. Bununla beraberde şarj problemleri baş göstermeye başlamıştır. Her kullanıcı tabi ki de kullandığı diz üstü bilgisayarının daha uzun süreli şarj ömrünün olmasını istemektedir. Kısa süresi giden şarjlar her kullanıcının canını sıkmaktadır. Bu gibi durumlara karşı batarya süresini arttırmak için bazı yöntemler uygulayabiliriz.

Uygulanabilecek işlemler:

Bilgisayar kullanımımı sırasında Office programları kullanmaktaysak ve internet ihtiyacımız yok ise kablosuz bağlar olan wifi ve bluetooth kapatabiliriz. Bu şekilde oldukça büyük bir enerji tasarrufu yapabiliriz ve uzun süreli batarya kullanımı yapabiliriz.

Batarya süresini arttırabilmemiz için yapabileceğimiz bir diğer yol ise bilgisayarımızda oyun oynamamaktadır. Oyunlar işlemci ve ekran kartı gibi araçların fazla çalışması ve fazla enerji tüketimi anlamına gelecektir. Bundan dolayı batarya süresi azalacaktır. Ayrıca bilgisayarlardan film ya da müzik dinlenecek ise eğer bilgisayarın kendi hard diskinden izleme ya da dinlemek batarya süresini uzatacaktır. CD’den ya da USB belleklerden izlemek hem okuma işlemi gerektirdiği için daha fazla enerji tüketimi anlamına gelecektir.

Batarya kullanım süresini arttırmak için yapılabilecek en önemli şeylerden birisi de ekran parlaklığı seviyesini azaltmak olacaktır. En fazla şarj yeme sebeplerden birisi olan ekran parlaklığı seviyesi düşürülerek daha uzun bir şarj süresi alınabilir.

Bilgisayarın bekleme süresini ayarlamalısınız. Bu şekilde bilgisayardan hiçbir işlem yapmadığınız zaman belirli bir dakika sonrasında ekran ve tüm işlemler kendisini kapatacaktır bu şekilde boş yere giden şarjdan kurtulacaksınız.

Tüm bunları uyguladıktan sonra bilgisayarınızın batarya süresi konusunda daha az şikâyetçi olacaksınız. Buna benzer bir şekilde bataryaların da belirli şeklide bir ömürleri kullanım süreleri vardır. Bu kullanım süresi ortalama 2 yıl olmaktadır. Yapılan birçok yanlış kullanım ve hata yapılması bu süreyi gittikçe azaltmaktadır. Batarya kullanım süresi için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

Öncelikle yeni bir batarya aldıysanız ya da bilgisayarı ilk defa kullanacaksanız bataryanın tam şarj olana kadar dolmasını beklemelisiniz. İlk kullanımlarda birkaç defa batarya tam bitip tekrar dolması gerekebilmektedir.

Uzun süre evde ya da iş yerinde devamlı kullanımlarda bataryalar çıkarılarak sadece prize bağlı olarak çalıştırılması iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca bilgisayar şarjdayken elektrik akımı taşıyan kablolara çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve bununla birlikte şarj tam bitmeden çıkarmak ya da şarj tam boş değilken batarya prizini takmak batarya ömrünü azaltmaktadır.

Bilgisayarınızı kullanmadığınız durumlarda dolu şekilde muhafaza etmelisiniz. Bilgisayarınızın bataryaları kullanmadığınız durumlarda kendiliğinden boşalacaktır. Bundan dolayı haftada en az bir kere bataryanızı kullanmanızda fayda vardır.

Bataryalarınızı soğuk ya da sıcak ortamlarda muhafaza etmemeniz gerekmektedir. Aksi halde sıcaklıktan olumsuz şekilde etkilenecektirler.

Tüm bu şartları sağladığınızda hem batarya kullanım süresi artacaktır hem de batarya ömrü uzayacaktır.