Komut Penceresiyle Disk Biçimlendirme Yapabilmek İçin Hangi Adımları İzlemek Gerekli?

tarafından
273
Komut Penceresiyle Disk Biçimlendirme Yapabilmek İçin Hangi Adımları İzlemek Gerekli?

Windows işletim sistemleri görsel tabanlı bir işletim sistemi. Yani kullanıcılar Windows işletim sisteminde formlar, görsel paneller, yönetim pencereleri gibi araçlarla çok rahat bir şekilde sistem ayarlarını değiştirebiliyor, kendisine göre sistem özellikleri belirleyebiliyor. Tüm bunların dışında tarihi MS-DOS’a dayanan bir de komut istemcisi var. Standart kullanıcıların çok fazla bilmediği komut istemcisi aslında Windows ayarlarını sadece birkaç komut ile düzenlemeye imkân tanıyor. Çok daha kısa süreler içerisinde düzenleme yapma imkânız sunan komut penceresi birçok alanda da tercih edilebiliyor. Özellikle harici disk ayarları ve buna benzer taşınabilir cihaz ayarlarında komut istemcisinin sıkça kullanıldığını biliyoruz. Bu işlemlerden bir tanesi de disk biçimlendirme işlemi. Aslında yeni nesil Windows işletim sistemlerinde bilgisayarın sekmesi altında çok rahata yapabildiğimiz disk biçimlendirme işlemi bazı durumlarda ise çalışmayabiliyor. Bilgisayarda oluşan hatalar nedeniyle yapamadığımız disk biçimlendirme işlemini komut penceresinde yazacağımız birkaç satı ile yapmamız da bu gibi durumlarda hayat kurtarıyor. Komut penceresi üzerinden nasıl disk birleştireceğimize daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle komut penceremizi açmamız gerekiyor. Öncelikle “Başlat+R” komutunu kullanarak çalıştır menüsünü açıyoruz. Çalıştır menüsüne ise yazacağımız komutlar komut penceremizde çalışacak. Bunun için çalıştır kutucuğuna “diskpart” komutunu yazıyoruz.
komut penceresinden disk biçimlendirme nasıl yapılır

komut penceresinden disk biçimlendirme

  • Komutu yazdığımız an karşımıza siyah pencerede komut istemcisi gelecek. Şimdi bilgisayar ile disk bağlantısını yapıyoruz. Sorun yaratan diskin bağlantısını yaptıktan sonra ise komut penceresine “list disk” ifadesini ekliyoruz.
disk biçimlendirme

komut pencerisiyle disk biçimlendirme nasıl yapılır

  • Şimdi önemli olan bir nokta var. Söz konusu komutu yazdıktan sonra karşınızı iki farklı disk çıkacak. Bu disklerden biri sizin sistemde takılı olan hard diskiniz. İkincisi ise taktığımız hard disk. Taktığını diskin boyutunu bilerek o diski seçmeniz gerekiyor. Diyelim ki sizin taktığınız disk karşınıza gelen ekranda “2” numara olarak çıktı. O zaman 2 tuşuna basarak seçim yapıyor ve ardından da “Clean” komutunu yazıyoruz. Bu işlemden sonra disk biçimlendirme işlemi tamamlanmış oluyor. Bir kez daha hatırlatalım mutlaka biçimlendirme yapacağınız diski seçim olarak kullanın aksi halde bilgisayarınızın hard diskini sıfırlayabilirsiniz.