Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

tarafından
580
Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her dakika kullandığımız klavyeler elimizin altında. Bu durum da kirlenmelerine sebep oluyor. Kullanım alışkanlığımıza göre içinde ufak parçalar, tozlar vb. bir çok şeye rastlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre temizlenmeyen klavyelerin, umumi tuvaletlerden çok daha pis olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle düzenli olarak temizliği yapılmalıdır.

Temizliği yaparken kesinlikle ev temizleyicilerini kullanmayın. Bu mekanik parçalarda bozulma, tuşlarda silinme, renginin bozulması vb. sıkıntılara yol açabilir. Ev temizleyicileri yerine özel olarak üretilen temizleyicileri alabilirsiniz. Yanında mikrofiber bez almayı unutmayın!

Klavyeyi temizlemeye başlamadan önce bilgisayara bağlı olan tüm kabloları çıkartın, bilgisayarı kapatın. Bilgisayarınızı ters çevirin ve arka kısmına hafifçe vurun. Bu sayede en öndeki pislikler ekrana çıkacak. En pratik yollardan biri. Bundan sonra bir elektrik süpürgesine başvurabilirsiniz. Tuş araları geniş olan klavyeler için kulak temizleme çubukları kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ! Yapacağınız en iyi temizlik, klavyenin tuşlarını çok dikkatlice çıkartıp, tuşları ılık suda yıkamak ve tuşların altında kalan kısmı mikrofiber bez ile temizlemek olacaktır. Yalnız, tuşları takarken iyice kuruduklarına emin olmanız ve bununla birlikte tuşları doğru takmanız olacaktır. Son öneri en iyi ama riskli bir temizleme işlemidir.