Kayıt Defteri Yöneticisini Devre Dışı Bırakan Virüs Nasıl Silinir?

tarafından
960
Kayıt Defteri Yöneticisini Devre Dışı Bırakan Virüs Nasıl Silinir?

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunları arasında virüsler ilk sırada yer alıyor. Genelde internet bağlantısı üzerinden bilgisayara bulaşan virüsler kimi zaman bilgisayarı kullanılmaz hale getirirken kimi zamanda bilgisayarı kullanan kişilerin verilerini ele geçirebiliyor. Bu nedenle aslında oldukça tehlikeli olan virüslerin sayılarının son dönemde bir hayli artış gösterdiğini de söylemek gerekiyor. Üstelik virüs tiplerinin artıyor olması artık hemen hemen her virüsün silinmesi için farklı yöntemler kullanılmasının zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Hatta öyle virüsler var ki ne kadar virüs tarayıcı programı kullansanız da virüsün dosyalarını tam olarak tespit edemiyor bu nedenle de doğru bir şekilde silme işlemi yapamıyorsunuz. İşte bu tip virüslerden bir türü de kayıt defteri virüsleri. Kayıt defteri yöneticisini kullanılmaz hale getiren bu virüsler aslında bilgisayarında işletim sistemini de kararsızlaştırıyor. Yani bu tip bir sorunla karşılaştığınız zaman ister istemez işletim sisteminiz de zarar görüyor. Haliyle verilerinizin de bozulmaya uğradığını söylemeye gerek yok. Kayıt defterine ulaşmayı engelleyen tüm bu virüslerin silinmesi işlemi de aslında yine Windows üzerinden yapılacak birkaç ayara bağlı. Tüm bu işlemlerle beraber kayıt defteri virüslerini nasıl sileriz daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle kayıt defterine ulaşmak için bir deneme yapmanız gerekecek. Bu işlem için çalıştır penceresini açıyoruz. Çalıştır penceresine “regedit” komutunu yazdıktan sonra eğer belirtilen bir virüs varsa o zaman kayıt defteri erişimi başarısız olacaktır. Şimdi ise bir dizi kod uygulaması yapacağız. İlk olarak kayıt defterinde var olan virüsleri tespit için her hangi bir “anti spyware” programını indirip açıyoruz. Program ile tarama yapıp var olan virüsleri tespit ediyoruz.
Kayıt Defteri  virüsleri

Kayıt Defteri

  • Daha sonra ise yine “çalıştır” penceresine girmemiz gerekecek. Çalıştır penceresine girdikten sonra ise “gpedit.msc” ifadesini yazarak çalıştırıyoruz. Ardından karşımıza gelen ekrandan kullanıcı yapılandırması sekmesine girip özelliği kapalı konuma getirmemiz gerekecek. Özelliği kapalı konuma getirdikten sonra ise kayıt açılan pencereyi kapatıyoruz. Ardından kayıt defterini görüntüleyebiliyor olmanız gerekiyor.