Kablosuz Ağlarda Sınırlı Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
957
Kablosuz Ağlarda Sınırlı Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet kullanımı için eskiden kablolu bağlantılar kullanılırken artık kablosuz bağlantılar tercih ediliyor. Yeni nesil modem teknolojileriyle beraber gelen kablosuz bağlantı özelliği sayesinde modeminizi tabi ki belli bir mesafe içerisinden kullanarak hiçbir bağlantıya gerek kalmadan doğrudan internet kullanımını gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternet kablosuz bağlantı ile rahatlıkla internete girilmesi bu alanda hiç sorunlarla karşılaşılmadığı anlamına da gelmesin. Zira özellikle bilgisayarlar üzerinden kablosuz bağlantı kurulurken belli başlı sorunlar yaşanabiliyor. Yaşanan bu sorunlar eğer modem kaynaklı ya da internet kaynaklı (bağlantı olmaması, hat kesilmesi) sorunlar değilse o zaman yapacağınız birkaç ayar ile sorunu çözebiliyorsunuz. Bu noktada en çok karşılaşılan sorun ise sınırlı bağlantı sorunu. Kablosuz internet üzerinde sarı bir ünlem işareti çıkmasıyla ortaya çıkan sorun internete bağlanmanızı engelliyor. Bu sorunu ise Windows işletim sistemi üzerinde yapacağınız ayarlamalar ile giderebiliyorsunuz. Tüm bu ayarlamalar neler detaylı olarak inceleyelim.

  • Sorunu çözebilmek için öncelikle bağlantı sorunlarını tanılama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için kablosuz bağlantınızı üzerine gelip sağ tıklıyoruz. Sağ alt menüde yer alan internet simgesine sağ tıklayarak açılır menüden “sorunları gider” Sorunları gider dediğimizde Windows otomatik bir tanılama penceresi açıyor. Bu tanılama penceresi üzerinden ise bir süre sorun tespiti yapılıyor. Yapılan sorun tespitinin ardından sorunu çözemezseniz eğer bu kez yeni bir yola daha başvurmamız gerekecek.
sınırlı bağlantı

Kablosuz Ağlarda sınırlı bağlantı sorunu

  • Bu işlem için öncelikle denetim masasından ağ ayarları kısmına girmemiz gerekecek. Ağ ayarları kısmına girdiğimiz zaman ise ağ paylaşım merkezinin sol kısmında yer alan menüden “kablosuz ağları yönet” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımızda da karşımıza ağ bağlantımız gelecek. Kullandığımız ağ bağlantısını bu ekran üzerinden kaldırmamız gerekecek. Ağ bağlantımıza tıklayarak “ağı kaldır” ifadesini kullanıyoruz. Bu ifadeye tıkladığımızda sistemimizde kayıtlı olan ağ kaldırılmış olacak. Şimdi ise yeniden kablosuz internet kısmına giriyoruz. Bu kısımdan tekrar internet bağlantımızı seçerek internetimizin şifresini girip bağlantı kuruyoruz. Yeniden bağlantı kurduktan sonra sorun çözülmüş olacaktır.