Kablosuz Ağ Hızını Nasıl Arttırabiliriz?

tarafından
576
Kablosuz Ağ Hızını Nasıl Arttırabiliriz?

İnternet kullanımının olmadığı ev veya iş yeri nerdeyse yok denecek kadar azdır. Evlerimize ya da iş yerlerimize kurulan internetler ya Ethernet kablolarıyla ya da kablosuz olarak kurulmaktadır. Fakat bu kurulan internet araçlarımızda bazen hız konusunda problemler yaşamaktayız bu yazımızda  bu problemleri nasıl kaldırabiliriz ya da daha hızlı bir ağ hızına nasıl ulaşabiliriz onlara bakacağız.

Ülkemizde internet bağlantıların sorunlarının büyük bir nedeni servis sağlayıcı kaynaklı olduğu bilinmektedir. Bağlantı sözleşmelerin de “x Mbite kadar” ifadesi oldukça ucu açık bir ifade olup örneğin 8 Mbit hız vaad edilip 2 Mbite kadar hatta daha az bir bağlantı hızı verilmesi oldukça yaygın bir durumdur. Ayrıca adil kullanım kotası gibi bir çağ dışı bir uygulama kullanılması internet hızını kabul edilemez derecede kırpmasına neden olmaktadır.  Anlatacağımız internet hızı arttırma yöntemlerinden önce kendi bağlantı hızını kontrol etmenizi öneririz. Bu iş için speedtest servisinden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanırken arka planda hiçbir şeyin çalışmadığından emin olun. Eğer speedtesti mobil cihazlarınızda kullanacaksanız kablosuz modeminizin yanında test işleminizi gerçekleştirin. Eğer bilgisayarınız da ve mobil cihazlarınızda herhangi bir problemle karşılaşmadıysanız servis sağlayıcınızın başını ağrıtmanıza gerek yoktur. Şimdi gelelim bu proplerin olmadığı durumlarda internet hızının arttırmanın yöntemlerine.

Kablosuz modeminizin ya da dağıtıcınızın doğru yerde olduğundan emin olun. Bağlantı yapmak istediğiniz modem ya da dağıtıcılarla aranızda ne kadar çok duvar, kapı pencere varsa onlar sizin bağlantınızı o derece azaltacaktır. Netstumbler programını yükleyerek modeminizi daha uygun koyabileceğiniz yeri bulmanıza yardımcı olur. Kablosuz bağlantınıza doğru yerden bağlandığınızdan emin olun. Kablosuz ağların yapısı gereği birbirlerini etkilemesi doğal bir sonuçtur bu yüzden doğru kablosuz ağdan doğrudan bağlantı kurduğunuza emin olun. Bu iş için wifilnfoview programını kullanmanızı tavsiye edebiliriz bu programı kurmanıza da gerek yoktur program etrafınızdaki bağlantıları analiz ediyor ve kullandığınız kanalları listeliyor. Netbalancer programını da kullanarak kablosuz ağınızı sömüren yazılım ve cihazları tespit edip onlara önlem alabilirsiniz. Kullandığınız ağ donanımlarının güncel olduğundan emin olarak da internet hızınızı yükseltebilirsiniz.