Java SDK Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
536
Java SDK Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayar donanım teknolojileri geliştikçe artık yazılım alanlarında da birçok gelişmeler yaşanmaya başladı. Üstelik artık sadece bilgisayarlar değil son 10 yılın teknolojisi olan akıllı telefonlar içinde yazılım döneminin başladığını söyleyebiliriz. Hatta akıllı telefonların için ortaya çıkarılan yazılımların artık bilgisayar uygulamalarının bile önüne geçtiği düşünülüyor. Mobil teknolojiler olarak adlandırılan bu teknolojiler için uygulama geliştirmek ise sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. Dil bilmek bir yana dursun yazılım geliştirmek içinde bir dizi kurulum yapmanız gerekiyor. Bu konuda Apple’ın işletim sistemi iOS çok daha profesyonel bir çalışma istediği ve her yazılımı kabul etmediği için de genelde Android sistemler üzerinden yazılım geliştirmesi yapılıyor. İşin içinde Android olunca en çok ihtiyaç duyulan dil de Java dili olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak Android geliştiricilerin tercih ettiği Java dilini kullanabilmek içinse direk olarak Java yayıncısı Oracle tarafından sunulan Java SDK kurulumunu bilgisayarınızı yapmanız gerekiyor ki ancak bu şekilde Java kütüphanelerini ve geliştirme ortamlarını kullanabiliyorsunuz. Peki, Java SDK kurulumunu nasıl yapıyoruz? Hangi dosyaları indirmemiz gerekiyor? Daha detaylı olarak ele alalım.

  • Şimdi ilk olarak Java SDK dosyalarını nereden indireceğimize bakalım. Bu işlem için Java’nın yayınlandığı resmi indirme sayfasını kullanacağız. Bunun için Google arama motoruna Java SDK yazarak ilk çıkan resmi sayfaya tıklıyoruz. Sayfaya giriş yaptığımızda ise karşımıza bir dizi indirme alanı çıkacak. Karşımıza gelen bu indirme alanında Java SDK’nın en yeni versiyonu ve bir eski versiyonu yer alıyor olacak. Biz buradan en güncel sürümü indirmek için alt kısımda yer alan Java SDK’yı kullanacağız.
Java SDK Kurulumu

Java SDK Kurulumu nasıl yapılır

  • Bu noktada ise işletim sistemimize ve bit değerimize uygun olan Java sürümüne tıklıyoruz. Yani eğer sisteminiz 64 bir ise x64 dosyasını indirmeniz gerekiyor. Dosyanın link bağlantısına tıkladığınız zaman doğrudan indirme işlemi başlatılıyor. İndirme işlemi başlatıldıktan sonra ise kısa bir süre beklemeniz gerekiyor. Ardından indirilen dosyayı açmanız ve kurulumu başlatmanız yeterli. Kurulumun sonlandırılmasının ardından Java SDK yükleme işlemi tamamlanmış olacak. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızın gerektiğini de belirtelim.