Jailbreak Sistemle Beraber iPhone Nasıl Sıfırlanır?

tarafından
550
Jailbreak Sistemle Beraber iPhone Nasıl Sıfırlanır?

Apple tarafından üretilen akıllı telefon serisi iPhone, kullanıcılara birçok avantaj sunuyor. Telefonda kullanılan teknolojilerle beraber akıllı telefon pazarından en çok satılan telefonlardan biri olmayı da başaran iPhone tüm ayrıcalıklarıyla beraber birçok dezavantajı da bünyesinde barındırıyor. Özellikle iPhone serisinde kullanılan işletim sistemi iOS’un içe kapalı bir yapıya sahip olması akıllı telefonlara uygulama yükleme işleminin bir hayli zorlu bir hal almasına neden oluyor. iOS işletim sistemlerinde bulunan tüm bu kısıtlamalar nedeniyle kullanıcılar çoğu zaman istedikleri uygulamaları da cihaza yükleyemiyor. Bu sorunu çözebilmek için ise iOS işletim sisteminden sınırları kaldırarak telefonu roota açan Jailbreak işlemini yapmak gerekiyor. Kullanıcılara sunduğu birçok avantaj olması Jailbreak uygulamasının birçok iPhone kullanıcısı tarafından tercih edilmesine neden oluyor. Fakat bu noktada da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Siz Jailbreak yaptığınız zaman telefonda bir sorun oluşursa ve sıfırlama yapmanız gerekirse o zaman telefonu sıfırladığınızda sistem Jailbreak özelliğini de kaybetmiş oluyor. Yine resmi iOS sürümüne dönülüyor. Bu sorunu engelleyerek Jailbreak sisteme zarar vermeden sıfırlama işlemi yapmak için de birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin başında harici program kullanmak geliyor. Jailbreak sisteme zarar vermeden sıfırlama yapmak için hangi program nasıl kullanılır bakalım.

  • Bu noktada en çok kullanılan programlardan birisi SemiRestore programı. Bu program ile Jailbreak sisteme zarar vermeden sıfırlama yapabiliyorsunuz. Şimdi öncelikle programı indirmeniz gerekecek. Google’a SemiRestore yazdığınızda çıkan ilk siteden yani resmi sitesinden uygulamayı indiriyorsunuz. Sayfayı açtıktan sonra işletim sisteminizi seçerek indirmeyi başlamanız yeterli. Ardından indirilen dosyayı açıp kuruyoruz.
Jailbreak'li Cihazı Sıfırlama

Jailbreak’li Cihazı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır

  • Bu işlemden sonra “Terminal” bölümünü açmanız gerekecek. Daha sonra indirme klasörüne girip buradan da “scp SemiRestore-beta5 root@10.0.1.12:/var/root/SemiRestore-betax” kodunu girmeniz gerekecek. Beta x bölümüne betanın sürümü indirdiğinizde hangisi ise onu yazmanız gerekiyor. Mesela beta 6 ise o zaman beta ifadesinden sonra 6 yazmanız gerek. Bu işlemden sonra iPhone cihazınıza bağlanmanız gerekecek. Bunun için de “ssh root@10.0.1.12″ kodunu kullanıyoruz. Şimdi iPhone telefonunuzdan “/var/root” sayfasına gidip SemiRestore klasörünü bulmanız gerekecek. Şimdi terminal penceresine “chmod +x SemiRestore-beta5” kodunu yazıyorsunuz. Ardından ise son komutu “./SemiRestore-betax” kodunu çalıştırmanız yeterli. X bölümüne yine beta sürümünü yazmayı unutmayın.