iTunes 12 Önceki Versiyonlarda iPhone Zil Sesi Ayarlaması Nasıl Yapılır?

tarafından
642
iTunes 12 Önceki Versiyonlarda iPhone Zil Sesi Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon alanında üst segment sınıfının kalıcı üyelerinden biri olarak bilinen iPhone serisinin en çok satışı yapılan akıllı telefonlar arasında olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle bu sene iPhone 7 ile beraber satış rakamlarında büyük bir sıçrayış yakalayacağı da düşünülen iPhone akıllı telefonlarının özellikleri ve kullanımı ise diğer akıllı telefonlara göre biraz daha farklı bir yapıya sahip. Apple’ın iPhone için gerek işletim sistemi konusunda gerekse de uygulama konusunda kendi sistemlerini kullanması bu farklılığın ana nedeni. Kullanımda farklılıkları ile dikkat çeken özelliklerden birisi de iPhone telefonlarda zil sesi yapma özelliği. iPhone için zil sesi yapma işlemini nasıl yapacağımıza bakalım.

iphone-zil-sesi

  • Şimdi öncelikle zil sesi yapmak istediğiniz melodiyi ya da şarkıyı bulmanız gerekiyor. iTunes programınız üzerinden zil sesi yapmak istediğiniz müzik dosyasını bulduktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

  • Şimdi ise bulduğunuz ses dosyasının üzerine gelerek sağ tıklamanız ardından ise “bilgi ver” sekmesine basmanız gerekli.

  • Bilgi ver kısmına tıkladığınızda da yeni bir ayar sekmesi açılacak. Buradan “seçenekler” menüsüne giriş yapmanız gerek. Şimdi ise seçenekler kısmından seçtiğiniz müziğin zil sesi kısmı için başlama ve bitiş sürelerini seçmeniz gerekiyor. Yani diğer bir değişle şarkının hangi kısmını zil sesi olarak kullanmak istediğinizi seçmeniz gerek.

  • Şimdi yeniden aynı şarkının üzerine sağ tıklamanız gerekiyor. Bu kez de şarkının “AAC oluştur” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda alt kısımda şarkının düzenlenmiş olan şekli görüntülenecektir.

  • Daha sonra ise oluşturduğumuz müzik dosyasının formatını değiştirmemiz gerekli. Bunun için de Windows gezgini üzerinden oluşturduğumuz şarkıyı bulup ardından şarkının dosya formatını ise “M4R” formatına çeviriyoruz. Son olarak iPhone telefonumuz ile iTunes bağlantısını kurup oluşturduğumuz ses dosyasını zil sesi olarak atamamız yeterli olacaktır.

itunes-zil-sesi

ÖNEMLİ NOT: Bu sistem ile iPhone akıllı telefonlarda zil sesi oluşturma işlemi yeni seri iTunes programlarda ne yazık ki gerçekleşmiyor. iTunes 12 üzeri olan sürümlerinde ne yazık ki bu sistem çalışmıyor. iTunes 12 sürümünün üstünde sürümler için iPhone telefonlarımıza nasıl zil sesi atayacağımıza ise bir sonraki yazımızda değineceğiz.