iPhone ve iPad’de iOS eski sürüme nasıl dönülür?

tarafından
394
iPhone ve iPad’de iOS eski sürüme nasıl dönülür?

Apple, her yıl amiral gemisi olarak nitelendireceğimiz iPhone ve iPad modellerini yenilerken, bu cihazlarda kullanılan iOS işletim sistemi için de yıl içinde birden fazla güncelleme yayınlıyor. Kullanıcıların çoğu yeni iOS güncellemesini hangi yenilikleri içerdiğini ve cihazlarında nasıl bir performans farkı yaratacağını incelemeden, güncelleme yayınlanır yayınlanmaz yüklüyor. Ancak daha sonra düşünmeden yükledikleri iOS güncellemesinin cihazlarını yavaşlattığı, pil ömrünü kısalttığı veya bazı uygulamaların çalışmasını olumsuz etkilediği yönünde şikayetlerini paylaşarak eski iOS sürümüne geri dönmek istediklerini dile getiriyorlar. Peki eski iOS sürümüne geri dönmek mümkün mü?

Yeni iOS güncellemesini yükledikten sonra eski iOS sürümüne geri dönmek mümkün. Ancak geri dönme işlemini yapmanız için birkaç gün ya da şanslıysanız en fazla bir hafta süreniz var. Bu süre geçtikten sonra eski iOS sürümüne geri dönmek maalesef ki mümkün değil. Eğer hala bu sürenin içindeyseniz, eski iOS sürümüne geri dönme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Not: Eski sürüme geri dönme işlemine başlamadan önce, cihazınızdaki fotoğraf, müzik ve diğer özel belgelerinizi yedeklediğinizden emin olun.

iPhone ve iPad’te eski iOS sürümüne geri dönme nasıl yapılır adım adım anlattık:

  1. iOS eski sürüme geri dönmek için ihtiyacınız olan ilk şey .ipsw (iPhone or iPad software) dosyası. Bu dosyayı internet üzerindeki IPSW web sitelerinden birini kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Geriye dönük tüm iOS sürümlerini bulabileceğiniz https://ipsw.me/ web sitesi de bunlardan birisi.
  2.  Siteye girdikten sonra cihazınızı ve geri dönmek istediğiniz iOS sürümünü seçin ve dosyayı indirin. Yeşil renkli iOS sürümleri hala kullanılabilir olan sürümlerdir.
  3. Bilgisayarınızdan iTunes’u çalıştırın ve cihazınızı bağlayın. Cihazlar sayfasında “Restore” ekranını göreceksiniz. “Restore” butonuna Mac için Option tuşuna, Windows için Shift tuşuna basılı tutarak tıklayın. Bu işlem pple tarafından sağlanan son iOS sürümü yerine, az önce bilgisayarınıza indirdiğiniz ipsw dosyasındaki sürümü yüklemenizi sağlayacak. İndirdiğiniz ipsw dosyasını seçerek “reset and restore” işlemini başlatın.
  4. İşlem bittiğinde iPhone / iPad cihazınız istediğiniz iOS sürümüne geri dönmüş olacaktır.