iPhone ve iPad Renk Filtreleri Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
756
iPhone ve iPad Renk Filtreleri Ayarları Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon ve tablet alanında hiç şüphe yok en başarılı firmalar arasında ilk üçte Apple gösteriliyor. Her sene yeni bir teknoloji ürünüyle gündeme gelen ve her sene yeni ürünleri ile en çok konuşulan markalardan biri olan Apple, bu sene ise akıllı telefon serilerine bir yenisini ekleyerek iPhone 7 akıllı telefonlarını duyurmuştu. Apple tarafından 7 Eylül tarihinde resmi tanıtımı yapılan iPhone 7 akıllı telefonlarının gerek içerisinde bulundurduğu donanım gerekse de yazılımı da Apple’ın şimdiden beğeni toplamasını sağladı. Birçok alanda yeniliğe giderek iPhone 7 akıllı telefonlarına gösterilen ilgiyi büyük ölçü de arttıran Apple’ın eski seri akıllı telefonlarını da unutmadığını biliyoruz. Zira iPhone 7 ile beraber kullanıcılara sunulan yeni mobil işletim sistemi iOS 10 sadece iPhone 7 serisi ile sınırlı bırakılmadı. Bunun dışında yeni seri akıllı telefonlarla beraber gelen işletim sistemi iPhone 5 ve üstü akıllı telefonlar ve iPad modellerine de getirildi. Tabi en büyük yenilikleri de iOS 10 işletim sisteminin getirdiğini düşünürsek Apple’ın eski seri akıllı telefonlarda da epey değişikliğe gittiği yorumunu yapabiliriz. Bu noktada Apple’ın yeni seri işletim sistemiyle beraber ilk yaptığı değişikliklerden birisi de görsel temalar oldu. Eski işletim sistemine göre çok daha başarılı temalar ortaya koyan Apple’ın bunun dışında artık kullanıcılar yeni bir özellik renk filtreleri özelliğini de sunduğunu belirtelim. iPhone ve iPad cihazlarda menü renklerinin değişmesine olanak veren bu özelliği nasıl kullanacağımıza bakalım.

  • Söz konusu renk filtreleri özelliğini kullanmak için ilk yapmanız gereken iPhone veya iPad cihazınızdan ayarlar menüsüne giriş yapmak. Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra ise açılır menüden genel sekmesi altına girmeniz gerekiyor. Genel sekmesinde yeni birçok ayarın olduğunu göreceksiniz. Sizin yapmanız gereken buradan “erişilebilirlik” bölümüne giriş yapmak.

iOS-10

  • Erişilebilirlik bölümüne giriş yaptıktan sonra ise yine bir ayar penceresi açılacak. Buradan ise “ekran kolaylıkları” kısmına girmeniz gerekiyor. Ekran kolaylıklarını açık konuma getirdikten sonra ise renk filtrelerinin bulunduğu bir menü göreceksiniz. Son olarak bu menüyü de açık konuma getirmeniz gerekli. Ardından ise kullanacağınız reni belirledikten sonra artık renk filtreleri özelliğini aktif etmiş oluyorsunuz.

NOT: Söz konusu özellik iOS 10 ile beraber kullanıcılara sunulan yeni bir özellik olarak biliniyor. Bu nedenle iOS 10 güncellemesi olmadan ne yazık ki renklerin filtreleri özelliğini kullanmanız mümkün değil. Bunun için öncelikle iOS 10 güncellemesi yapmanız gerekli. Tabi bir de hem iPhone hem de iPad cihazınızın iOS 10 güncellemesi alan serilerin içerisinde olması gerektiğini hatırlatalım. Aksi halde bu özelliği kullanmanız ne yazık ki mümkün değil.