iPhone Touch ID Sorunları Nasıl Çözülür?

tarafından
494
iPhone Touch ID Sorunları Nasıl Çözülür?

Apple’ın en beğeni toplayan ürünlerinin başında iPhone serisi akıllı telefonlar geliyor. Sadece Apple’ın değil bunun dışında tüm akıllı telefon sınıfları içerisinde en çok satılan akıllı telefonlarında başında gelen iPhone, bu ilgiyle beraber en çok üretilen serilerinden de biri haline geldi. 1,2,3 derken şimdilerde iPhone 6 Plus piyasadaki en güncel sürüm olarak dikkat çekiyor. Piyasadaki en güncel sürüm olmasıyla beraber iPhone’nun şuana kadar en gelişmiş olan telefonlarının da başında gelen iPhone 6S ile beraber birçok yeni teknoloji geldiği gibi artık Apple’ın standartlaşan birçok özelliği de seride bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Touch ID yani parmak izi teknolojisi. Telefona parmak izi ile giriş yapabilmenize imkan veren teknoloji sayesinde giriş ekranı güvenliği ve telefon erişiminin güvenliği de üst düzeye çıkartılmış oluyor. Zira parmak izi kilidinde sadece kullanıcı kilit ekranını geçebiliyor. Kilit desenini tahmin etme ya da şifre kırma gibi olumsuzluklardan böylelikle kurtulmuş oluyorsunuz. Apple’ın kullanıcılara sunduğu bu teknoloji zaman zamanda sorun verebiliyor. Bu gibi durumlarda ise kullanıcıların mutlaka birkaç düzenleme yapması gerekiyor. Birkaç ayarı değiştirerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Sorunun çözümü için deneyebileceğiniz bu adımlara bakalım.

  • Şimdi öncelikle parmak izi yüzeyinin temiz olduğundan emin olun. Parmak izi yüzeyinde oluşan kir ya da toz parmak izi okuma işlemi gerçekleşmeyebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra şimdi iPhone ayarlarına girmeniz gerek. Bu işlem için de iPhone uygulama menüsü üzerinden “ayarlar” uygulamasına giriş yapıyorsunuz. Ayarlar uygulamasına girdikten sonra ise şimdi yapmanız gereken “Touch ID” ayarlarına girmek. Touch ID ayarlarına girdiğiniz de tanımladığınız parmak izleri karşınıza çıkacaktır.
iPhone Touch ID  sorunları

iPhone Touch ID

  • Buradan tanımladığınız parmak izini seçerek karşınıza gelen pencereden “parmak izini sil” demeniz gerekecek. Parmak izini sildikten sonra ise bu kez yeniden parmağınızı taratmanız gerekecek. Bu işlem için “parmak izi ekle” sekmesine tıklamanız gerekecek. Parmak izi ekle dediğinizde karşınıza parmak izini girmenizin isteneceği ekran gelecek. Bu ekran geçene kadar parmağınızı belirli alana basılı tutmanız gerekiyor. Yeniden tanımladığınız parmak izi çalışacaktır.