iPhone Telefonlarda Yazı Dili Nasıl Değiştirilir?

tarafından
511
iPhone Telefonlarda Yazı Dili Nasıl Değiştirilir?

Akıllı telefon pazarında artık kullanıcıların tercih edebileceği birçok ürün var. İlk yıllarda bu alanda sadece Apple, Samsung gibi dev firmaların telefonlarıyla karşılaşırken şimdilerde Asus, HTC, Lenovo, Casper ve daha birçok ünlü markanın da telefonunuz görmeye başladık. Fakat tüm bunlarla beraber Samsung ve Apple telefonların hala en çok satılan akıllı telefonlar olduğunu da söylemek mümkün. Özellikle Apple tarafından üretilen iPhone serisi akıllı telefonların başka bir şekilde değerlendirildiğini ve dünyanın en çok tercih edilen telefonlarından biri olduğunu biliyoruz. Haliyle Apple tarafından yeni seri iPhone telefonlara eklenen yeni özelliklerde bir hayli merak ediliyor. Bu özellikler ise genelde erişilebilirlik ve kullanım ayarları üzerine oluyor. İşte Apple’ın kullanıcılara iPhone serisiyle beraber sunduğu yeniliklerden bir tanesi de klavye dil özellikleri. Telefonda birçok dil desteğine izin veren Apple kullanıcılara da bu dil desteklerini kendi klavyelerinde de seçmelerine ve yazma ayalarını kendi dillerine göre düzenlemelerine olanak sağlıyor. Tabi klavye dilini değiştirmek ve haliyle yazma dilini değiştirmek için belli başlı ayarlar da yapmanız gerekiyor. Telefonun ayar menüsü üzerinden yapacağınız tüm bu ayarlamalar neler? Hangi yazma dillerini kullanabiliyoruz? Daha detaylı bakalım.

  • Her zaman olduğu gibi yazma ayarlarını da yapmak için mutlaka telefonun ayarlar menüsüne giriş yapmanız gerekiyor. Bunu için uygulamalar ekranından “ayarlar” simgesine tıklayıp ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. Şimdi ise “genel” ayarlar sekmesine tıklamamız gerekiyor.
iPhone Yazı Dili

iPhone Yazı Dili nasıl değiştirilir

  • Genel ayarlar sekmesine girdiğimiz zaman karşımıza gelen açılır ayar menüsünden de “klavye” sekmesine girmemiz gerekiyor. Klavye sekmesi altında ise bu kez klavyeler sekmesine giriş yapıyoruz. Şimdi ise kullanacağımız yazma dilini klavye olarak eklememiz gerekecek. İngilizce dili üzerinden nasıl yapıldığını anlatalım. Bunun için “yeni klavye ekle” sekmesine basmanız gerekiyor. Şimdi karşımıza dil menüsü gelecek. Örneğimizi İngilizce üzerinden verdiğimiz için buradan İngilizce dilini seçiyoruz. Ardından ise bu kez klavyeyi aktif etmemiz gerekecek. Bunun için mesajlaşma menüsüne gelip buradan dünya işareti olarak gösterilen simgeye basılıp tutup açılan menüden yeni klavyeyi seçiyoruz. Böylelikle iPhone yazma dili değişmiş oluyor.