iPhone Telefonlarda Sık Kullanılan Konumlar Özelliği Nasıl Kapatılır?

tarafından
296
iPhone Telefonlarda Sık Kullanılan Konumlar Özelliği Nasıl Kapatılır?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması bu alanda birçok yeni uygulamanın ortaya çıkmasını sağlamaya başladı. Özellikle son dönemde piyasaya sürülen yeni uygulamalar eski sosyal medya uygulamalarına göre çok daha kapsamlı özellikler barındırmaya başladı. Konum bilgisi verme, anında canlı yayın yapma gibi özelliklerle başka bir boyuta ulaşan sosyal medya kullanımı artık akıllı telefonların da sosyal medya alanında yönelimlerini bir hayli değiştirmeye başladı. Zira son dönemde piyasaya sürülen akıllı telefonlarda ilk plan sosyal medya uygulamalarına tam uyum sağlama ve sosyal medya uygulamaları için gerekli olan teknolojileri içerisinde barındırma. Bu noktada sırf selfie çekmek amaçlı olarak piyasaya sürülen telefonları bile görmeye başladık. Sosyal medya kullanımına bu şekilde önem veren markalardan birisi de Apple. iPhone serisi akıllı telefonlarıyla zaten büyük bir kitleye hitap eden Apple, son dönemde sosyal medya uygulamalarına uyum sağlamak için yeni özellikler sunmaya başladı. Bu özelliklerden birisi de sık kullanılan konumları gösterme özelliği. Swarm gibi konum paylaşma üzerine kurulmuş sosyal medya uygulamalarında oldukça işe yarayan özellik kimi zaman ise istemediğiniz konumların bile kayıt altına alınmasına neden oluyor. Bu durumda da iPhone cihazlardan birkaç küçük ayar yaparak söz konusu sık kullanılan konum kaydetme ayarlarını kapatabiliyorsunuz. Bu ayarlar neler bakalım.

  • Hemen her ayar işleminde kullandığımız ayarlar menüsüne giriş yapmak bu işlemde de ilk önceliğimiz. Telefonumuzun uygulama menüsü üzerinden “ayarlar” uygulamasına giriş yapıyoruz. Açılır pencereden ekranı aşağı doğru kaydırarak “gizlilik” menü sekmesini bulmamız gerekiyor. Gizlilik menüsüne giriyoruz.
iPhone Telefonlarda Sık Kullanılan Konumlar

iPhone Telefonlarda Sık Kullanılan Konumları kapama

  • Gizlilik menüsüne girdikten sonra ekranın üst kısmında yer alan “Konum servisleri” bölümüne giriş yapıyoruz. Konum servisleri kısmına giriş yaptıktan sonra bu sekme altında konum ayarlarını düzenleyebiliyoruz. Eğer sık kullanılan konum özelliği kapatmak istiyorsak o zaman “konum servisleri” bölümünü aktif ediyoruz. Ardından konum servislerine giriş yapıp “sistem servisleri” kısmına girip buradan da “sık kullanılanlar” sekmesine girip aktif olan özelliği pasif duruma getiriyoruz. Böylelikle iPhone cihazımızda sık kullanılan konum kaydımız kapanmış olacak.