iPhone Telefonlarda Mobil Veri İle Sistem Güncellemesi Nasıl Engellenir?

tarafından
4005
iPhone Telefonlarda Mobil Veri İle Sistem Güncellemesi Nasıl Engellenir?

Akıllı telefonlar arasında en yüksek satış rakamına sahip olan telefonların başında iPhone geliyor. Hemen her serisinde büyük bir başarı elde eden iPhone telefonların en büyük farkı ise kullandıkları işletim sistemleri. Telefonun ilk serisinden bu yana iOS işletim sisteminin kullandığını biliyoruz. Hal böyle olunca iOS işletim sistemlerinin güncelliği ve yeni sürümleri de iPhone kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyor. Zira bu alanda Apple sürekli kendi işletim sistemini güncelleyerek yeni sürümleri piyasaya sürüyor. Böylelikle iPhone telefonlar sürekli olarak yazılımsal güncelliği elde edebiliyor. Bu işlem için ise kullanıcıların yapması gereken sadece sistemsel güncellemeleri zaman zaman internet bağlantısını açarak kontrol etmek. Fakat bu noktada da aslında ciddi sorunlar yaşandığını biliyoruz. Özellikle mobil veri açık olduğunda güncelleme işlemi yapılması internet kotanızın bitmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka mobil veri üzerinden güncelleme özelliğini birkaç ayar yaparak kapatmanız gerekiyor. Aksi halde dediğimiz gibi kotanız biteceği gibi yüksek boyutlu sistem güncellemesine bağlı olarak faturanızda fark etmeden kabarabilir. Tüm bu küçük ayarlamaları nasıl yapıyoruz bakalım.

  • iPhone telefonlarda hemen her sistem ayarlamasında kullandığımız yöntemi bu ayarda da kullanacağız. İlk olarak uygulama penceresine giriş yapıyoruz. Buradan tüm ayarların içerisinde bulunduğu çark simgesine sahip olan “ayarlar” sekmesine tıklayarak ayar menüsüne giriş yapıyoruz. Ardından ise bu menü üzerinden “iTunes ve App Store” adı altında bulunan ayar sekmesine giriyoruz. Telefonumuzun bir nevi uygulama kimliği ayarlarına giriş yaptıktan sonra ise “Hücresel veriyi kullan” ifadesini bulmamız gerekiyor.
iPhone Telefonlarda Mobil Veri İle Sistem Güncellemesi ayarları

iPhone Telefonlarda Mobil Veri İle Sistem Güncellemesini düzenleme

  • Hücresel veriyi kullan ifadesini bulduktan sonra eğer ki bu ifadenin karşısındaki çubuk yeşilse, yani veri kullanımı aktif ise bizim bu veri kullanımını pasif konuma getirmemiz gerekecek. Bu işlem için “hücresel veriyi kullan” ifadesinin karşısındaki çubuğu sola çekerek özellikli pasif konuma getiriyoruz. Bu ifadenin pasif konuma getirilmesi durumunda artık sistem güncellemelerinde mobil veri kullanımı engellenmiş olacak. Tabi uygulama indirirken de bu bağlantıyı kullanamayacağımızı belirtelim.