iPhone Telefonlarda Kamera AE/AF Kilidi Nasıl Ayarlanır?

tarafından
8320
iPhone Telefonlarda Kamera AE/AF Kilidi Nasıl Ayarlanır?

Apple tarafından üretilen ve iOS işletim sistemine sahip olan iPhone akıllı telefonları, akıllı telefon alanında en çok tercih edilen serilerden biri olarak biliniyor. Öyle ki fiyat aralığının oldukça yüksek olmasına karşın neden iPhone telefonların bu kadar çok tercih edildiği de zaman zaman tartışma konusu olmuyor değil. Bu konuda da aslında neden olarak Apple’ın kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklı özellikleri gösterebiliriz. Zira birçok akıllı telefonun aksine Apple iPhone serisi akıllı telefonlarda kullanıcıların işine yarayacak kadar donanım özellikleri belirlerken, bunun yanında günlük hayatta hem telefon kullanımını hem de not alma, aktivite planlama gibi işlemlerini bir hayli kolaylaştıran erişilebilirlik özelliklerine ağırlık veriliyor. Hal böyle olunca Apple tarafından sunulan ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanarak iPhone telefonunuzu bir asistan olarak kullanabiliyorsunuz. Apple hemen her yeni seride de bu özellikleri biraz daha genişletmeyi başarıyor. İlk iPhone serilerinde bu yönde çok eksik taraf görülmesine karşın şimdilerde yeni nesil iPhone telefonlarda çok daha fazla özellik kullanıcılarla buluşturuluyor. Ayrıca son serilerde kamera ve benzeri donanım birimleri de bir hayli geliştirildi. Özellikle kamera özellikleri konusunda büyük değişikliklere giden Apple artık kullandığı lensler sayesinde hareketli çekimlere ve gece çekimlerine de imkan vermeye başladı. Bu durum bazı yeni teknolojilerinde ortaya çıkmasına neden oldu. Bu teknolojilerden birisi de AE/AF kilidi oldu. Kameranın hareket etmesine rağmen görüntünün kitlenmesini sağlayan teknoloji nasıl kullanılıyor daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle iPhone telefonunuzda kamera bölümüne giriş yapıyorsunuz. Şimdi karşınıza gelen görüntü ekranında odaklama karesinin olduğunu göreceksiniz. Eğer hareketli çekim yapacaksanız ya da çektiğiniz görüntüde titreme sorunu olmasın istiyorsanız o zaman çekim yapacağını alanın üzerinde bir işlem yapmanız gerekiyor.
AE/AF Kilidi

AE/AF Kilidi nasıl ayarlarını

  • Çekim yapacağınız alana bir süre basılı tuttuğunuz zaman ekranda AE/AF kilidi yazısının çıktığını göreceksiniz. Yazı çıktığı zaman odak alanında var olan görüntü kilitlenmiş olacak. Görüntü kilitlendiğinde ise kamerayı oynatsanız bile işaretlediğiniz alanda her hangi bir oynamaya uğramayacaktır.