iPhone Telefonlarda Gelen Mesajları Sesli okuma Özelliği Nasıl Kullanılır?

tarafından
560
iPhone Telefonlarda Gelen Mesajları Sesli okuma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Apple’ın amiral gemisi olarak gösterilen iPhone telefonların tercih edilmesinin birçok nedeni var. Bu telefonların tercih edilmesinde hem kullanılan donanım özellikleri hem de telefonların tasarımının büyük bir payı olduğunu söylemek gerekiyor. Tabi bunun yanında birde telefonun kullanıcılara sunduğu birçok ayrıcalıklı özellik var. Hem telefon kullanımını daha da kolaylaştıran hem de telefonu sadece bir telefon olmaktan çıkaran bu özellikler sayesinde iPhone telefonların diğer akıllı telefonlara göre çok daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Zira bu şekilde kullanılan ayrıcalıklı uygulamalardan bir tanesi de sesli mesaj okuma özelliği. Birçok markanın aksine mesaj tanımlamasını çok iyi yapan bir sistem kullanan Apple çok daha doğru telaffuzlarla mesaj okuma işlemini gerçekleştirebiliyor. Bu durum özellikle yoğun olan kullanıcılara için büyük bir artık oluşturabiliyor. Tabi hemen her özelliği özelleştirebildiğimiz gibi bu özelliği de açıp kapatma ya da belli ayarlarını düzenleme suretiyle özelleştirebiliyoruz. Peki, bakalım iPhone akıllı telefonlarda mesajları sesli okuma özelliği nasıl aktifleştirilir.

  • Bunun için öncelikle hemen her işlemi yapmak için kullandığımız “ayarlar” menüsüne giriş yapıyoruz. Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra kullanacağımız özelliğin sınıfına göre seçim yapıyoruz. Bu noktada bizim ihtiyacımız olan sekme ise “genel” Zira sesli okuma ve benzeri tüm ayarları bu menü altında yapıyoruz. Genel ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonrada karşımıza yine açılır bir menü gelecek.
iPhone Telefonlarda sesli okuma ayarları

iPhone Telefonlarda sesli okuma

  • Karşımıza gelen bu ekrandan ise “erişilebilirlik” ayarlarına giriş yapmamız gerekiyor. Erişilebilir ayarlar menüsünden iPhone cihazlarda bir sınıflandırma yapılıyor. Biz bu noktada konuşma ayarlarına ihtiyaç duyduğumuz için konuşma bölümüne giriş yapıyoruz. Ardından ise ilk sırada yer alan “seçimi seslendir” sekmesini aktif hale getiriyoruz. Bunun için kullanım çubuğunu yeşil hale getirmeniz gerekiyor. Eğer çubuk gri renkte ise çubuğu sağa doğru çekerek aktifleştirmeniz mümkün. Bu işlemden sonra artık istediğiniz yazıların üzerine gelerek basılı tutmanız durumunda yazılar otomatik olarak konuşma dilinde seslendirilecek. iPhone cihazlarda mesajları sesli okutma işlemi bu kadar.