iPhone Telefonlarda Dikte Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
664
iPhone Telefonlarda Dikte Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone, kullanıcılara sunduğu birçok farklı özellik sayesinde son dönemin en çok ilgi çeken serilerden biri olmayı başardı. Telefonda donanım ve tasarım özellikleri bir yana dursun en çok beğenilen özelliklerin başında Siri geliyor. Akıllı cihazlar arasında en çok ilgi çeken teknolojilerden biri olan Siri aslında bir komut algılayıcı. Birçok dilde desteği olan Siri sayesinde telefonunuza sesli komut verebiliyorsunuz. Siri adeta sizin asistanınız gibi davranıyor ve hemen istediğiniz işlevi yerine getiriyor. Rehberinizde yer alan kişileri arama, internet menülerini açma ve daha birçok işlevi Siri sistemlerine vereceğiniz sesli komutlarla yapabiliyorsunuz. Kısacası iPhone telefonunuzu konuşarak da kontrol edebiliyorsunuz. Bunun dışında Siriye ek olarak iPhone telefonlarda diğer birçok akıllı telefonda olduğu gibi dikte yazma özelliği de yer alıyor. Bu sayede sadece sesli komut verme özelliğinden değil bunun dışında konuşarak yazı yazma imkanı da elde ediyorsunuz. Sadece yazı programlarında değil dikte özelliği sayesinde mesaj menülerinde de sesli komut ile yazı yazma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani özellikler araç kullanırken, seyahat yaparken sadece konuşarak mesaj yollama imkanı elde edebiliyorsunuz. Tabi bunun için dikte ayarlarını yapmak gerekiyor. Dikte ayarları nasıl yapılacak daha detaylı bakalım.

  • Dikte ayarlarını yapmak için diğer tüm ayarları düzenlediğimiz ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. iPhone telefonlarda standart olarak yer alan uygulama menüsüne geçiş yaparak “ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Ayarlar menüsünü açtığımız zaman ise dikte ayarlarını yapacağımıza sekmeye girmemiz gerekecek.
iPhone Telefonlarda Dikte ayarlaması

iPhone Telefonlarda Dikte

  • Bu işlem için öncelikle ilk ayar sekmesi olan “genel” ayarlar kısmına giriş yapacağız. Daha sonra ise klavye menüsüne giriş yapmamız gerekecek. Bu menüye giriş yaparak klavye üzerinde tüm ayarlamaları yapıyoruz. Bizim ihtiyacımız olan ayar ise dikte ayarı olacak. Ayar menüsünün en alt kısmında yer alan dikte seçeneğini yeşil hale getirdikten sonra klavyemizde dikte mikrofon resmi gözükecek. Bundan sonra mikrofon kısmına tıklayarak istediğiniz zaman konuşma penceresini açıp sesli yazma özelliğini kullanabilirsiniz. iPhone telefonlarda dikte ayarları bu kadar kolay.