iPhone Telefonda Uygulama Verileri Nasıl Silinir?

tarafından
5639
iPhone Telefonda Uygulama Verileri Nasıl Silinir?

Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarda amaçladığı şey kullanıcıların telefonla birçok işlemi yerine getirmelerini sağlamak. Yani aslında amaçlanan uygulama yardımları, erişilebilirlik özellikleri gibi özellikler sayesinde iPhone cihazların sadece bir telefon olarak kullanılmasını engellemek. Bu noktada Apple’ın kullanıcılara sunduğumuz birçok ayrıcalığın da olduğunu biliyoruz. Özellikle telefonda uygulama yönetme işlemi sadece birkaç ayar ile tamamen kullanıcının kontrolü altında oluyor. Sadece uygulama yükleme işlemi için değil, bunun yanında uygulama silme işleminde de iPhone kullanıcılarının işi oldukça basit. Zira sadece uygulamaya gelerek basılı tutmanız ardından da uygulamayı çöp kutusuna taşımanız yeterli. Fakat bu işlem her ne kadar kolay gibi gözükse de aslında kullanıcıların bu şekilde uygulama silmesi birçok noktayı gözden kaçırmalarına neden oluyor. Zira özellikle sosyal medya uygulamalarının bu şekilde silinmesi durumunda aslında arka plan kullanıcı verileri ve uygulama verilerinin silinmediği belirtelim. Yani diğer bir değişle siz uygulamayı silseniz dahi uygulamanın çöp dosyaları telefonda yer kaplamaya devam ediyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için iCloud hesap ayarlarımızı kullanılıyoruz. Sorunu çözmek için hangi işlemleri yapmamız gerek daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak iPhone telefonumuzdan ayar menüsüne giriş yapıyoruz. Ayarlar sekmesine girdiğimiz zaman ise açılır menüden aşağı doğru inerek “genel” ayarları sekmesine tıklıyoruz. Genel ayarlara tıkladığımızda da karşımıza yine bir açılır ayar menüsü gelecek. Karşımıza gelen ayar menüsü üzerinden ise yeni bir sekmeye daha girmemiz gerekecek.
iPhone Telefonda Uygulama Verileri

iPhone Telefonda Uygulama Verileri Nasıl Silinir

  • Bu noktada açılır menüden “saklama alanı ve iCloud” sekmesine giriş yapıyoruz. Doğrudan iCloud hesabımızın da görüntülendiğini göreceksiniz. Saklama alanı ve iCloud ayar menüsü üzerinde aslında telefonda bulunan tüm uygulamaların ve dosyaların boyutlarıyla beraber bilgilerini görüntüleyeceğiz. Şimdi bu ekran üzerinden “saklama alanını yönet” sekmesine tıklıyoruz. Saklama alanını yönet sekmesinde var olan bütün uygulamalar karşımıza çıkacak. Silmek istediğiniz uygulamanın üzerine gelerek kaldır diyoruz. Kaldırma işleminden önce ise bize uygulamada yer alan veri bilgilerinin silinip silinmeyeceği yönünde bir onay kutusu gelecek. Bu onay kutusuna tamam derseniz o zaman uygulama tüm verileriyle beraber silinmiş olacaktır.