iPhone Serisi Akıllı Telefonlarda Ram Temizleme İşlemi Yapma

tarafından
562
iPhone Serisi Akıllı Telefonlarda Ram Temizleme İşlemi Yapma

Apple’ın akıllı telefon serisi olarak bilinen iPhone akıllı telefonlarına kısa süre sonra yeni bir üye daha eklenecek. iPhone 7 olarak adlandırılan serinin yeni üyesi akıllı telefonlarla beraber büyük oranda başarı elde edeceği de düşünülen Apple’ın yeni telefonu ile beraber birçok konuda değişiklikler yapılacağı da belirtiliyor. Apple’ın yarın itibariyle tanıtımını yapması beklenen yeni seri iPhone 7 telefonlarla beraber büyük oranda değişimler yaşandığını da söylemek gerekiyor. İlk gelen bilgilerle beraber eski seriye göre birçok yeni özellik kazanacak olan iPhone 7 akıllı telefonlarının çıkmasıyla beraber değişecek olan özelliklerden birinin de Ram temizleme özelliği olduğunu da belirtelim. Zira artık Apple’ın bunun için ekstra bir menü kullanacağı da düşünülüyor. Fakat bununla beraber Ram temizleme konusunda da hala eski serilerdeki gibi bir işlevin kullanılacağını da düşünenlerde yok değil. Peki, eski serilerde Ram temizleme işlemi nasıl yapılır? Daha detaylı olarak ele alalım. Zira şuan için kullanılan sistemler bugüne kadar iPhone serisi için geçerli olan ana sistemler olarak bilinmekte.

  • iPhone serisi telefonlarda öncelikle Ram temizleme işleminin neden gerekli olduğunu açıklayalım. Zira Ram temizleme işleminin uzun süre yapılmaması durumunda çalıştırılan uygulamaların Ram üzerinde oluşturduğu dosya kalıntıları sıkıntılar çıkarmaya başlıyor. Ön bellekte uygulamaların çalıştırılmasından kaynaklı olarak yavaş yavaş donma sorunları da karşımıza çıkmaya başlıyor. Telefonun doğru bir şekilde uygulama başlatılamamasına kadar neden olan sorunlar zaman içerisinde çalışmayı durdurma sorunlarına da neden olmakta. Bu nedenle düzenli aralıklarla Ram temizleme işlemini yapmak ve Ram miktarını düzenli olarak serbest bırakmak oldukça önemlidir. Bakalım temizleme işlemini yapmak için hangi yolları izlemememiz gerekli.

iphone-ram-silme

  • Bu işlem için öncelikle kullanabileceğiniz bazı programların olduğunu da söylemek gerekiyor. Bazı programlar ile beraber Ram temizleme işlemi yaptırabileceğiniz gibi bu işlemi doğrudan telefon üzerinden de yapmanız mümkün. Bunun için ise öncelikle iPhone telefonunuzdan güç tuşuna basmanız gerekiyor. Bir süre güç tuşuna basmanızla beraber ekranda telefonu kapama çubuğunun yer aldığını göreceksiniz. Kapatma işareti ile gösterilen simgeye tıklamanız durumunda ise doğrudan telefon kapatılacaktır. Bu nedenle doğrudan tuşa tıklamamanız gerekiyor. Zira telefonu kapatmadan Ram temizleme işlemi yapmak için bu çubuğa basılı tutmanız gerekli. Bir süre tuşa basılı tuttuktan sonra ise Ram ekranı açılacaktır. Ram kullanım ekranı karşınıza geldiğinizde ise buradan Ram temizleme işlemini de yapabilirsiniz. Ram temizleme işlemi yaptıktan sonra ise serbest bırakılan Ram miktarı da ekranda görüntülenecektir. Bu sayede kolaylıkla iPhone telefonda Ram temizleme işlemini de yapmış olacaksınız.