iPhone Renk Körlüğü İçin Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

tarafından
1837
iPhone Renk Körlüğü İçin Renk Ayarı Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda asıl amaç kullanıcıların iletişim ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda kullanıcılara günlük yaşamda sanal bir asistan oluşturmak. Bu sayede kullanıcılar çok daha fazla yer kaplayan, taşıması zor olan gereçler yerine sadece akıllı telefonlar yardımıyla birçok işlerini çözebiliyorlar. Akıllı telefonların kullanıcılara bu imkanları sunması haliyle akıllı telefonların bu kadar çok tercih edilmesinin ana nedeni. Tabi her markanın, her akıllı telefonun aynı imkanları kullanıcılara sunmadığını da söylemek gerekiyor. Zira bu alanda üst sınıf teknolojilerle anılan Samsung, Apple gibi firmaların çok daha fazla çözüm sunarak kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer aldığını da biliyoruz. Bu noktada ise özellikle iPhone serisiyle Apple’ın piyasanın büyük bir çoğunluğuna hükmediyor. iPhone serisine her sene yeni bir özellik ekleyen Apple, bunun dışında diğer akıllı telefonlarda yer alan standart özelliklerden de vazgeçmiyor. Böylelikle iPhone serisinin her açıdan üstün bir hizmet sunması sağlanıyor. Bu özelliklere kişisel kullanıcı ayarları dahil edilebilir. Tüm bu ayarlarla beraber iPhone telefonlarda görme engelli kullanıcılar için alt yazı desteği, renk körleri için ters renk ayarları gibi ayarları da yapabiliyoruz. Tabi tüm bu ayarlar için belli menülerin kullanımını bilmek gerekiyor. iPhone telefonlarda hangi ayarları kullanarak renk körleri için ters renk düzenlendiği daha detaylı olarak inceleyelim.

  • Ters renk ayarlarını da düzenlemek için her ayar için kullanılan ana ayar menüsüne girmemiz gerekiyor. Bu işlem için telefonun uygulama ekranında “ayarlar” uygulamasına giriş yapıyoruz. Ardından ise “genel” sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Genel sekmesi altından düzenleyeceğimiz menüye giriş yapmamız gerekecek.
iPhone ters renk ayarı

iPhone Renk Körlüğü ayarı nasıl yapılır

  • Bunun içinde “erişilebilirlik” bölümüne giriş yapmamız gerekiyor. Bu bölüm telefonun kişisel ayarlarının yapıldığı alan olarak da gösterilebilir. Erişilebilirlik sekmesine girdikten sonra ise karşımıza gelen açılır menüden “renkleri ters çevir” ifadesinin yer aldığını göreceksiniz. Özelliği aktif etmek için renkleri ters çevir ifadesinin karşısında yer alan çubuğu aktif konuma getirmeniz gerekiyor. Bunun için çubuğu yeşil konuma getirmeniz yeterli olacaktır. Artık iPhone telefonda tema renklerinin siyah ağırlıklı tek bir ifadeye dönüştüğünü göreceksiniz.