iPhone Ekranı Kırılırsa Ne Yapmalı?

tarafından
533
iPhone Ekranı Kırılırsa Ne Yapmalı?

Akıllı telefonlarda en hassas nokta dokunmatik ekran olarak biliniyor. Her ne kadar son gelişen teknolojilerle beraber darbelere karşı korumalı Gorilla Glass ekranlar geliştirilse de hala istenen seviyede bir dayanıklılıktan bahsetmek mümkün değil. Zira sert bir darbede ya da biraz orta mesafeden düşmelerde her ne kadar dayanıklılığı arttırılmış camlar olsa da dokunmatik ekranların kırılması durumuyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum sadece giriş ya da orta seviye akıllı telefonlar için de geçerli değil. Bunun dışında en tepe modellerden biri olarak gösterilen iPhone modellerinde de ekran kırılması gibi sorularla karşı karşıya kalabiliyoruz. Tabi telefon için gözden çıkarılan rakamları düşünecek olursak iPhone serisinde böyle bir sorun yaşanması kullanıcıların epey zor duruma düşmelerine neden olabiliyor. Peki, iPhone ekranımızda kırılma ve benzeri bir sorun yaşarsak ne yapmalıyız? İhtimaller üzerinden ele alalım.

iPhone-ekran-değişimi

  • iPhone ekranınız kırıldığında ya da çatladığında yapacağınız ilk işlem telefonun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacaktır. Öncelikle telefonun ekranı dışında bir sorunu olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Daha sonra doğrudan Apple servislerine başvurmak yerine Apple Store mağazalarına başvurmanız gerekli.
  • Şimdi önünüzde iki farklı seçenek var. Eğer telefonunuz garanti kapsamındaysa yani garanti süreniz bitmediyse Apple Store merkezlerinde ekranın nasıl kırıldığını belirterek ekran değişimi yaptırabiliyorsunuz. Bunun için ekranda yer alan hasara göre değişen bir ücret talep ediliyor. Bu ücret modele göre değişmekte.
  • Bunun dışında bir ikinci seçenek ise doğrudan cihaz değişimi yaptırmak olacaktır. Doğrudan cihaz değişimi yaptırmak kullanıcıların yalnız bir kez yararlanabilecekleri bir fırsat. Hemen belirtelim bunun için de telefona göre değişmekle beraber belirli bir ücret isteniyor. İstenen bu ücret telefonun fiyatının genelde yarısı oranında olmakta. Doğrudan ekran değişimi yerine cihaz değişim yaptırmanız da mümkün.
  • Tüm bunlarla beraber kırılan ya da çatlayan ekranın nasıl değiştirileceğine kara vermeniz gerek. Eğer telefonun başka bir alanında her hangi bir arıza yoksa doğrudan ekran değişimini tercih etmeniz de yarar var. Bunun dışında telefonun ekranında oluşan hasar başka parçaları da etkilediyse en mantıklısı birebir değişim olacaktır. Hemen belirtelim bunun için sadece bir hak verilmekte.