iPhone Cihazlarda Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

tarafından
315
iPhone Cihazlarda Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Mobil cihazlardan internet kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor. Özellikle yeni nesil mobil teknolojilere de geçilmesinin ardından bu alanda internet kullanımının büyük oranda artış gösterdiğiniz söylemek yanlış olmaz. İstatistiklere baktığımız zaman artık tarayıcılarda akıllı telefon uygulamalarıyla bu alanda yeni atılımlar yapmaya başladı. Bu noktada hedef cihazların başında ise Apple tarafından üretilen iPhone serisi geliyor. Akıllı telefon pazarının en az %30-40 gibi geniş bir bandına sahip olan iPhone cihazlara yönelik iOS sistemine uyumlu birçok tarayıcı olduğunu biliyoruz. Genel olarak iPhone cihazlarda ise Safari adı verilen tarayıcılar kullanılıyor. Google tarayıcıların biraz daha Anroid tabanlı olması bu durumun nedeni olarak gösterilebilir. Hal böyle olunca iPhone cihazlarda kullanılan tarayıcıların özellikleri de diğer tarayıcılara göre küçük farklılıklar gösterebiliyor. Tarayıcı ayarlarında da bu farkı hissedebiliyorsunuz. Bilgisayar kullanımından da alışmış olduğumuz arama geçmişi, dil ayarları, menü ayarları gibi ayarların bir nebze değiştiğini söyleyebiliriz. Bu alanda en çok merak edilen ayarlardan biri olan arama geçmişi temizleme ayarı nasıl değişmiş? Tarayıcı geçmişi temizleme işlemi nasıl yapılır? Daha detaylı ele alalım.

  • İlk olarak tarayıcımıza değil de bu noktada telefonumuzun ayarlar kısmına girmemiz gerekecek. iPhone cihazlar için direk olarak uygulama menüsünde bulunan “ayarlar” kısa yolunu kullanarak ayarlar sekmesine giriş yapabilirsiniz. Şimdi ise karşımıza gelen ayarlar menüsü üzerinden tarayıcımızın ayarlarına girmemiz gerekecek.
iPhone Cihazlarda Tarayıcı

iPhone Cihazlarda Tarayıcı Geçmişi silme

  • Bu işlem için menünün alt kısımlarında görüntülenen “Safari” uygulamasına tıklıyoruz. Safari uygulamasına girerek tüm Safari ayarlarını görüntülemiş oluyoruz. Şimdi karşımıza gelen bu ayarlar menüsünden ise “tarihçeyi ve web sitesi verilerini sil” yazısına tıklıyoruz. Sekmeye tıkladığımız anda karşımıza tarayıcı verileri silme işlevleri çıkacak. Buradan “saatlik sil, tamamını sil, günlük sil” gibi zaman seçimlerinden birini yapmanız gerekiyor. Her hangi bir zaman dilimini seçtikten sonra tarama verilerini silmek için emin olup olmadığınız soruluyor. Bu noktada da gelen metin kutusuna onay verdikten sonra tüm tarayıcı verilerinizi silmiş oluyorsunuz. Tabi verilerinizin belirlediğiniz zaman aralıklarında silindiğini de belirtelim.