iPhone Cihazlarda Numara Engelleme Ve Engeli Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
486
iPhone Cihazlarda Numara Engelleme Ve Engeli Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

En güvenilir akıllı telefonlardan biri iPhone serisi telefonlar olduğunu söylemek mümkün. Serinin bu kadar güvenli görülmesinin nedeni de aslında tüm seride kullanıcılar için maksimum güvenlik sunan iOS işletim sistemlerinin bulunması. Diğer işletim sistemlerine göre içe dönük yapısı sayesinde sistem açıkları çok daha zor tespit edilen iPhone serisi telefonlarda sistemsel güvenliğin dışında kullanıcı güvenliğine de büyük oranda önem veriliyor. Zira kullanıcıların ayar menüleri üzerinden de birçok özelleştirme ayarları yaparak kendi güvenliklerini arttırmaları mümkün. iPhone cihazımı bul, ekran girişini değiştir, telefona uzaktan erişim sağla gibi özellikleri sayesinde iPhone cihazların kullanıcılar için çok daha güvenli hale geldiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber iPhone cihazlarda başka bir takım özelleştirilebilir önlemlerde bulunmuyor değil. Bunlardan bir tanesi de istenmeyen numaranın engellenerek erişiminin kapatılması. Numara engelleme işlemi belki diğer akıllı telefonlarında büyük bir ayrıcalığı ama iPhone serisinde bu işlemi çok daha kısa sürelerde çok daha kalıcı olarak düzenleyebiliyorsunuz. Bu noktada yapmanız gereken sadece engellemek istediğiniz numaranın ayarlarını düzenlemek. Bu ayarları nasıl düzenleriz daha detaylı bakalım.

  • Şimdi öncelikle telefon rehberinize giriş yapıyorsunuz. Daha sonra engellemek istediğiniz kullanıcının adını arama bölümüne yazmanız gerekiyor. Engellemek istediğiniz kişinin numarası ekranda görüntülendiğinde ise kişinin numarası üzerine tıklayarak ayar menüsünün açılmasını sağlıyoruz. Ayar menüsü üzerinden ise “bu arayanı engelle” seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Numara menüsünden bu arayanı engelle sekmesine bastınızda ise o kişiye ait numara engellenmiş olacak.
iPhone Cihazlarda Numara Engelleme

iPhone Cihazlarda Numara Engelleme işlemi

  • Peki, engellediğimiz bu numaraları nerede görüntüleyebilir ve istediğimizde engeli nasıl kaldırabiliriz? Bu işlemi de iPhone ayar menüsü üzerinden yapıyoruz. Öncelikle iPhone “ayarlar” sekmesine giriş yapıyoruz. Daha sonra ayarlar sekmesinden “telefon ayarları” bölümüne giriş yapmamız gerekecek. Telefon seçeneğine basıp bu meniye giriş yaptıktan sonra “Engellenenler” sekmesi altında tüm engellenen numaraları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca numaraların üzerine gelerek istediğiniz zaman engeli kaldırmanız da mümkün. Diğer tüm engeller ise kırmızı olarak ekranda görüntülenecektir.