iPhone Cihazlarda iCloud Sisteme Dosyalarımızı Nasıl Yedekleriz?

tarafından
230
iPhone Cihazlarda iCloud Sisteme Dosyalarımızı Nasıl Yedekleriz?

Telefonlarla beraber kamera desteğinin gelmesi artık fotoğraf kavramını da değiştirmeye başladı. Eskiden filmli fotoğraf makineleri kullanarak fotoğraf albümleri oluştururken artık sadece akıllı telefonumuzu kullanarak istediğimiz an fotoğraf çekip istediğimiz yerde paylaşabiliyoruz. Üstelik yeni gelişen depolama teknolojileri sayesinde eskiden fotoğraf albümlerinde sakladığımız fotoğrafları sanal ortamlarda saklayabiliyoruz. Yıllarca sorunsuz bir şekilde yedekleme ve saklama işlemi yapabileceğimiz bu depolama araçlarından bir tanesi de iCloud. Genel olarak iPhone cihazlarda kullanılsa da aslında tüm iOS cihazlarda kullanabildiğimiz iCloud sayesinde sadece fotoğraflarımızı değil video ve bunun yanında, belgelerimizi de yedekleyebiliyoruz. Yaptığımız yedeklemelere ise sadece birkaç dakika içerisinde yeniden ulaşabiliyoruz. Son dönemin en büyük teknolojilerinden biri olarak gösterilen bu depolama işlemini nasıl yapacağımıza gelirsek, aslında tüm işlemi iPhone cihazımızdan yürüttüğümüzü belirtelim. Tabi bunun için ne gibi ayarları kullanacağımıza daha detaylı bakalım.

  • Tüm iOS cihazlarda aynı yolu izleyerek yedekleme yapıyoruz. Yani bu anlatımı sadece iPhone cihazlarda değil tüm iOS cihazlarda kullanabilirsiniz. Şimdi ilk olarak “ayarlar” menüsüne giriş yapacağız. Ayarlar menüsüne giriş yapmak için telefondan uygulama menüsünü açıyor ve buradan ayarlar yolunu buluyoruz. Şimdi ayarlar menüsünün içerisinden iCloud seçeneğine giriş yapıyoruz. Ardından menünün alt kısmında yer alan “saklama/yedekleme” simgesine tıklıyoruz. Bu sekmeye tıkladığımız zaman karşımıza iPhone iCloud penceresi açılacak.
iPhone Cihazlarda iCloud

iPhone Cihazlarda iCloud yedekleme

  • Buradan iCloud sekmesini aktif hale getiriyoruz. Uygulamayı yeşil konuma getirmemiz yeterli oluyor. Ardından bir süre telefonunuzun yedekleme işlemi yapmasını beliyorsunuz. Eşleştirme işlemi bittikten sonra zaten düzenli olarak yedekleme yapılıyor. Fakat siz anlık yedekleme yapmak isterseniz o zaman menünün alt kısmında yer alan “şimdi yedekle” sekmesine tıklıyoruz. Bir süre bekleyip yedeklemenin bitmesi halinde yedekleriniz hazırlanmış oluyor. Siz yedekleme işlemini başlattığınız zaman alt menüde mavi bir barın dolmaya başladığını da görüntüleyeceksiniz. Bu barın tamamlanması tüm telefonun yedeklenmesi anlamına geliyor. Daha sonra iCloud hesabınız üzerinden yedekleme yapılan dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.