iPhone 8 Özellikleri Hakkında Yeni İddialar Neler?

tarafından
531
iPhone 8 Özellikleri Hakkında Yeni İddialar Neler?

Akıllı telefonlar arasında en çok tercih markalardan birisi Apple olarak biliniyor. Samsung ile beraber neredeyse başa baş olarak akıllı telefon pazarında liderliğe oynayan Apple’ın bu kadar çok beğenilmesinin ana nedeni de aslında iPhone serisinde kullanıcılara sunulan özellikleri. Siri, parmak izi okuyucu, 3D Touch sistemi gibi birçok sistemin öncülüğünü de yapan iPhone serisi her geçen yıl yeni bir özellik daha da kazanmakta. Son olarak ise bu sene yeni seri iPhone 7 telefonlarında kullanıcılara sunulan birçok yenilik ile karşılaştık. Fakat gerek yeni Home tuşu gerek kulaklık girişlerinin değişmesi gibi köklü değişikliklere karşı Apple’ın tasarım konusunda herhangi bir değişiklik yapmaması, daha doğrusu dişe dokunur bir değişiklik yapmaması Apple’ın eleştirilerin hedefi haline gelmesine neden olmuştu.

iPhone 7 serisinde tasarım konusunda çok büyük değişiklikleri kullanıcılara sunmamış olması Apple’ın eleştirilerin hedefi haline gelmesine de neden oldu. Fakat bir yandan Apple tasarım değişikliği yapmadığı için eleştirilirken bir yandan da Apple’ın bu konuda kullanıcılara farklı sürprizler yapacağı iddia edilmişti. Nitekim bu iddialar da yavaş yavaş doğrulanmaya başladı. Apple’ın tasarım değişiklikleri konusunda 10.yıla özel olarak çıkacak olan iPhone 8 modelinde köklü değişimler yapacağı belirtiliyor. Artık neredeyse kesinleşen bu iddialara göre tasarım değişikliği yapmasına kesin gözü ile bakılan Apple’ın tasarım değişiklikleri konusunda ne gibi değişiklikler sunacağı ise şimdiden merak konusu oldu. Bakalım iPhone 8 tasarımı için ne gibi ön görüler veriliyor.

Not: Şu an için tüm bu öngörüler iddia olarak kalmakta. Zira Apple henüz tasarım değişiklikleri konusunda bir açıklama yapmadı.

  1. OLED Ekran Teknolojisi

Geçtiğimiz günlerde de Sharp tarafından yapılan açıklama bakacak olursak, bu seriye kadar genelde LCD ekran tercihinde bulunan Apple’ın bundan sonraki seri için artık OLED ekrana geçiş yapacağı düşünülüyor. LCD yerine çok daha iyi bir teknoloji olarak bilinen OLED ekran teknolojisine geçiş yapılması şüphesiz Apple’ın çok daha başarılı olmasını sağlayacak gibi. Fakat bu konuda da henüz Apple OLED ekran teknolojisi doğrulayacak herhangi bir açıklama yapmadı. Zira OLED ekran kullanımının tercih edilmesinin ardından Apple’ın yeni ekranlarla beraber tasarım konusunda da köklü değişikliklere gideceği düşünülüyor.

iPhone 8

  1. Cam Kasa, Cam Arka Kapak

Tasarım iddiaları konusunda en çok konuşulan iddialardan birisi de cam kasa iddiası. Geçtiğimiz sene iPhone 7 modeli için gündeme gelen iddiada Apple’ın cam kasa kullanacağı belirtilmişti. Fakat iPhone 7 akıllı telefonlarında Apple’ın böyle bir tercih yapmaması ile cam kasa iddiası askıda kalmıştı. Şimdi ise iPhone 8 akıllı telefonları için OLED ekranlarla beraber cam kasa kullanılacağı iddia ediliyor. Hatta bu modelde sadece cam kasa değil arka kapak kısmının da cam olacağı belirtiliyor.

iPhone 8

  1. Yeni Home Tuşu

Köklü bir tasarım değişikliğinin yapılacağının düşünülesiyle beraber Apple’ın uzun süredir kullanılan bazı fiziksel elemanları da değiştireceğinin düşünülmesine neden olmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de Home tuşu için yeni bir patent başvurusunun ortaya çıkmasıyla beraber yeni seride değişen bir diğer özelliğin Home tuşu olması bekleniyor. Hatta iddialara göre Home tuşu için artık özel bir alan bulunmayacak. Doğrudan ekranın her bölgesinden Home tuşu kullanılabilecek. Tabi bunun için de şu an kesin olan bir açıklama yapılmadığını da belirtmek gerekiyor.

iPhone 8

  1. Çerçevesiz Ekran Teknolojisi

Artık yavaş yavaş akıllı telefonların çerçevesiz tasarımlara yer vermeye başlamasıyla beraber Apple’ın da bu konuda yeni adımlar atması ön görülüyor. İlk olarak Mi Mix telefon serisi ile beraber çerçevesiz ekranların geleceğinin açıklanmasının ardından Apple’ın yeni serisinde de çerçeve kullanılmayacağı yönünde iddialar var. Tabi söz konusu çerçevesiz ekran teknolojisinin OLED ve cam kasa teknolojileri ile beraber uyum içerisinde çalışabilecek bir teknoloji olması bu alanda iddiaların güçlenmesini de sağlıyor. Çerçevesiz teknolojinin gelmesiyle beraber OLED ekranın da işlevlerinin daha da artış gösterebileceğini de belirtmek gerekiyor.

iPhone 8

  1. Kulaklık Girişleri

Bu sene Apple’ın en çok konuşulan kararı kulaklık girişi kararı oldu. Zira iPhone 7 serisinde Apple artık eski kulaklık girişlerini kaldırdı ve bunun yerine yeni bir giriş kullanmaya başladı. Apple’ın bu konuda köklü bir değişiklik yapmaya giderek kulaklık girişlerini standart 3,5 mm jak girişinden çıkarması iPhone 8 için de benzeri durumun ortaya çıkmasını da düşündürmeye başladı. Apple artık kulaklık girişlerine geri dönmeme kararı alırsa iPhone 8 için de farklı bir kulaklık girişi düşünülebilir. Kulaklık girişlerinin iPhone 7 serisinde olduğu gibi mi yoksa çerçevesiz ekranı düşünürsek çok daha farklı bir şekilde mi kullanıcılara sunulacağı en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

  1. Kablosuz Şarj Özelliği

Son olarak hem Samsung’un hem de diğer Çinli akıllı telefon üreticilerinin artık bir bir kablosuz şarj teknolojisine geçmesiyle beraber Apple için de bu teknolojiye geçiş tarihi merak konusu oldu. iPhone 7 serisinde kullanması beklenirken şimdilerde iPhone 8 akıllı telefonları için kablosuz şarj özelliğinin bulunması bekleniyor. Bunun dışında sistemin ne gibi ayrıcalıklarının olacağı ise şu an için bilinmiyor.