iPhone 7 Touch ID Nasıl Kullanılır?

tarafından
627
iPhone 7 Touch ID Nasıl Kullanılır?

Apple’ın uzun süredir merakla beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 7 sonunda yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı. iPhone 7 telefonlarının tanıtılmasıyla beraber Apple’ın ne gibi yenilikler sunacağı da net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Tasarım konusunda çok büyük değişiklikleri olmasa da teknik özellikler konusunda eski serilere göre çok daha başarılı olduğunu öğrenilen iPhone 7’nin ayrıca birçok yeni özelliğinin olduğu da biliniyor. İlk olarak kulaklık girişinin değiştirilmesi, hemen ardından işletim sistemin değişmesi ve bununla beraber yeni kamera sensörlerinin kullanılması gibi birçok yenilikle gündeme gelen Apple’ın telefonlarında yer verdiği teknik değişimlerin yanı sıra Apple’ın yeni işletim sistemi olan iOS 10 ile beraber de birçok yeniliği kullanıcılara sunduğunu da söylemek gerekiyor. Tüm bu yenilikler de sadece iPhone 7 ile sınırlı da değil. Zira iOS 10 alan eski serilerde de benzeri değişimlerin olduğunu söylemek gerek. İşte bu şekilde iOS 10 ile beraber gelen özelliklerden birisi de giriş ekranında kullanılan Touch ID özelliği. iOS 10 ile beraber değişen kilit ekranı girişi ve kilit ekranını açmak için kullanılan Touch ID özelliğinin iPhone 7 ile değişen home tuşu için tam uyum içerisinde hazırlandığını da söylemek gerekiyor. Bu nedenle eski seri iPhone kullanan kullanıcılardan söz konusu özelliğin çalışmadığı yönünde de geri bildirimler yapılmaya başlandı. Söz konusu özelliğin çalışmadığı düşünülse de aslında bu özelliğin çalışmama gibi bir durumu olmadığı için de Apple’ın konu hakkında bir açıklama yapmadığını da belirtelim. Zira işletim sisteminin yeni özelliğini kullanmak için yapmanız gereken telefon üzerinden birkaç ayarlama yapmak. Peki, bu ayarları nasıl yaparız ve Touch ID özelliğini sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz? Daha detaylı bakalım.

  • Şimdi bu işlem için öncelikler telefonun ayarlar bölümüne giriş yapmanız gerekecek. Uygulama ekranından ayarlar kısmına girdikten sonra ise yapmanız gereken açılır menüden genel sekmesine giriş yapmak. Genel sekmesi altından ise erişilebilirlik menüsüne girmeniz gerekiyor. Şimdi ise buradan son olarak ana ekran düğmesi kısmına giriş yapıyoruz. Ana ekran düğmesi kısmına giriş yaptığımızda iOS 10 ile beraber gelen yeni özellikte karşınıza çıkıyor. Touch ID ile giriş için kullanılan “parmağı koyarak aç” özelliğini kullanmak için ise özelliğin çubuğunu yeşil konuma getirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra kilit ekranını dokunarak açmanız da mümkün oluyor.

touch-id

  • Fakat hemen belirtelim, dokunarak giriş özelliğini açık konuma getirdiğinizde telefonda kullanılan Touch ID özelliği de kapalı konuma geçebiliyor. Bu nedenle kullanım yapmadan önce Touch ID özelliğini de bir kez daha açık konuma getirmeniz de gerekebilir. Bu sayede artık iOS 10’un yeni özelliklerinden biri olan dokunarak giriş özelliğini de sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.