iPhone 7 Satışlarında En Çok Hangi Renk Tercih Ediliyor?

tarafından
1311
iPhone 7 Satışlarında En Çok Hangi Renk Tercih Ediliyor?

Apple’ın uzun süredir konuşulan yeni seri akıllı telefonu iPhone 7, geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Eylül başında 7 Eylül tarihinde tanıtılan yeni seri akıllı telefon kullanıcılara birçok yeni özellikte sunuyor. Bunlar arasında en çok merak edilen özelliklerden birisinin de Apple’ın bu sene kullanacağı tasarım olduğunu da söyleyebiliriz. Zira tasarım konusunda Apple’ın bu sene aslında çok büyük farklılıklar sunmadığını da biliyoruz. Özellikle iPhone 6 serisinde yer alan tasarıma oldukça benzer bir tasarımın bulunması ve iPhone 6 serisine göre çok fazla fiziksel farklılıkların bulunmaması Apple’ın ilk etapta eleştiriler almasına da neden olmuştu. Oldukça eleştiri alan ve tasarım konusunda yetersiz kaldığı yönünde haberler yapılan Apple ise bu sene tasarımdan çok renkler üzerinde değişimler yapacağını da açıkladı. Apple’ın kasa renkleri üzerinde yapacağı değişiklikler ise tanıtımla beraber en çok beğenilen konulardan da biri olmuştu. Zira Apple’ın bu sene ilk defa kullanacağı bazı renkler olduğu da belirtildi. Bunun yanında eski iPhone serilerinde kullanılan fakat sonra vazgeçilen siyah renginde oldukça ilgi gördüğünü de belirtelim. Tasarım değişikliği konusunda çok büyük değişimlere gitmemiş olsa da renk konusunda büyük değişiklikler yapan Apple’ın bu değişikliklerinin satış rakamlarına nasıl etki ettiği ise merak konusu olmuştu. iPhone 7 telefonunun satışa çıkmasıyla beraber bu konuda satış rakamları da ve renklerin satışa ne kadar etki ettiği de bir bir ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak ise iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelinin satış rakamlarından bahsederek başlayalım.

  • Satış rakamlarına bakıldığında bu sene ilk olarak iPhone 7 Plus modelinin iPhone 7 modeline üstün çıktığını belirtelim. Açıklanan satış oranlarına göre ön siparişlerden bu yana Apple’ın yeni seri Plus modeli ise % 52 satış oranını yakaladığı açıklandı. Buna ek olarak ise iPhone 7 modelinin ise % 48 oranında kaldığını da belirtelim.

apple-iphone-satışları

  • Renkler konusunda da iPhone 7 satışlarının epey farklı seyrettiğini de söylemek gerekiyor. iPhone 7’nin öncelikle mat siyah modelinin en çok satılan model olduğu açıklandı. Bu model için ise satış oranı olarak Apple’ın açıkladığı oran % 43 civarında. Yani bu rakam bakacak olursak iPhone 7 tercih eden kullanıcıların neredeyse yarısı siyah renk iPhone 7 almayı tercih etmiş. Bunun dışında diğer bir siyah model olan jet black modelinin de % 23 civarında satış rakamına ulaştığını da belirtmek gerekiyor. Tüm bu tercih oranlarına bakıldığında açık ara siyah renk iPhone serisinin çok daha fazla satış rakamı elde ettiğini de söyleyebiliriz. Tabi bunun için Apple tarafından yapılan açıklamada da siyah seri stoklarının bittiğini ve yeniden üretime başlandığı da belirtiliyor. Tüm bunlara bakarak Apple’ın en iyi seçimlerinden birinin tekrar siyah renge dönmek olduğunu da söylemek mümkün.