iPhone 7 Home Tuşu Dokunuş Geri Bildirimi Nasıl Kapatılır?

tarafından
8114
iPhone 7 Home Tuşu Dokunuş Geri Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Apple’ın yeni seri akıllı telefonu iPhone 7 bu sene akıllı telefon pazarında kendisine en geniş yer bulan telefonlardan birisi oldu. Eski serilere göre birçok yeni özelliği bulunan yeni seri akıllı telefonların sadece yeni özelliklerle geldiğini de söylemek yanlış olur. Zira bunun yanında artık eski serilerde kullanılan birçok özellik iPhone 7 ile beraber çok daha geliştirildi. Bu gelişimden nasibini alan özelliklerden birisi de bir nevi basınç algılama sistemi olarak bilinen 3D Touch özelliği oldu. iOS 10 ile beraber birçok yeni özellik kazanan 3D Touch teknolojisi iPhone 7 ile beraber ise yeni sistem Home tuşuna da entegre edildi. Bu sayede artık kullanıcılar hemen her uygulamada 3D Touch özelliğini kullanabiliyor. Fakat bazı durumlarda söz konusu özellik kullanıcıların canını sıkmıyor da değil. Özellikle sürekli uygulamalara giriş sırasında titreşim geribildirimlerinin karşınıza gelmesini istemiyorsanız bu durumda 3D Touch dokunuş geri bildirimini kapatmanız mümkün. Peki, bu işlemi nasıl yaparız bakalım.

iPhone-7

  • Bu işlem için öncelikle ayar menüsüne girmeniz gerekecek. iPhone 7 akıllı telefonlarınızda ayar menüsüne girmek içinde yapacağınız işlem tıpkı eski serilerde olduğu gibi uygulama menüsüne girmeniz gerekiyor. Ardından ise ayarlar sekmesine giriş yapmanız gerekli. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra ise buradan “sesler ve dokunuşlar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Sesler ve dokunuşlar bildirim seslerinin ve dokunuşların ayarlarının yapıldığı bölüm olarak biliniyor.

  • Bu bölüme girdikten sonra ise 3D Touch özelliğinin titreşim geri bildirimi kapatmak için en alt kısımda yer alan “Sistem dokunuşları” bölümünü kapalı konuma getirmeniz gerekiyor. Bu özelliği kapattığınızda artık bildirimlerde 3D Touch titreşim özelliğinin çalışmasını engelleyebiliyorsunuz. Fakat belirtelim söz konusu titreşim özelliği aramalarda ve 3D Touch kullanımı yapmak istediğinizde devam ediyor. Yani titreşimi tam olarak kapatmanız pek de mümkün değil. Sadece bildirimler için bu şekilde bir değişime gitmeniz mümkün kılınmış. Apple’ın söz konusu özelliği daha çok kullanıcı tabanlı bir konuma getirmek için güncelleme yayınlayıp yayınlamayacağı konusunda ise bir bilgi yok.