iPhone 7 Home Tuşu Bozulması Durumunda Ne Yapmalı?

tarafından
848
iPhone 7 Home Tuşu Bozulması Durumunda Ne Yapmalı?

Akıllı telefon alanında bu sene en başarılı ürünlerden biri iPhone 7 akıllı telefonları oldu. Apple’ın uzun süredir sessiz sedasız geliştirmeye devam ettiği akıllı telefonlarının hakkında sürekli olarak yeni bilgiler verilmiş olsa da Apple cephesinden hiçbir açıklama yapılmaması yeni seri telefonların büyük oranda merak edilmesine neden olmuştu. Tüm bu meraklı bekleyiş ise Apple’ın 7 Eylül tarihinde yaptığı tanıtımla son bulmuştu. Telefonun birçok yeni özelliğinin tanıtıldığı etkinlikten sonra ise söz konusu akıllı telefonların piyasaya çıkışı tüm dünya genelinde beklenmeye başlamıştı. Kısa süre önce ülkemizde de piyasaya sürülmeye başlanan iPhone 7 serisi akıllı telefonlarının merak edilen tüm özellikleri de net olarak ortaya çıktı. Bu özellikler arasında en çok ilgi göreni ise Home Tuşu oldu. Arıza durumunda da kullanıcılara büyük ayrıcalıklar sunan Apple’ın sunduğu ayrıcalıklar neler bakalım.

Home Tuşunun Bozulduğunu Telefon Anlayacak

Apple’ın yeni seri telefonlarında farklı bir Home tuşu tasarımı kullandığını biliyoruz. Telefonda yer verilen tasarımda artık fiziksel tuş kullanımı yerine ekrana dahil olan dokunmatik bir tuş kullanıldığını Apple’ın tanıtımıyla beraber görmüştük. Fiziksel tuş kullanımı yerine artık daha stabil bir tuş kullanımına geçen Apple’ın sadece tasarım olarak ya da görüntü olarak değil sistem olarak da birçok değişikliğe gittiğini söylemek gerekiyor. Bu durumda artık çerçeveye dahil olan Home tuşunun arızalanması durumunda yapacağınız pek fazla bir işlem yok. Zira yeni geliştirilen yazılım sayesinde artık iPhone 7 tuşun arızalanıp arızalanmadığını doğrudan kendisi anlayacak. Bu durumda da tuş eğer arızalanmışsa kullanıcının tuşu tamir ettirmesi için ekranda bir bildiri gözükecek.

iPhone-7-Home-Tuşu

Tuşu Onarana Kadar Home Tuşu Nasıl Kullanılacak

Bu noktaya kadar aslında Apple’ın kullanıcılara büyük bir ayrıcalık sunduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat sadece arıza tespiti yapmak yeterli değil. Zira eski seri iPhone telefonlarda da olduğu gibi Home tuşu Apple’ın akıllı telefonlarında yer verdiği tek buton olmakla beraber birçok işlem için de kullanılan ve telefonun en önemli noktalarından biri. Haliyle tuşun bozulması durumunda telefon kullanımı da doğrudan etkileniyor. Bu durumda ise yapmanız gereken yine çok fazla bir işlem yok.

Home tuşunun bozulduğunun telefon tarafından anlaşılması ve ekrana bildirim gelmesinden sonra siz Apple servislerine başvurana kadar söz konusu butonun yerine ekranda Home tuşunun görevini yerine getiren sanal bir Home tuşu yer alıyor. Telefon durumu algılayıp doğrudan bu tuşu ekranın orta kısmına getirmekte. Yani sizin tek yapmanız gereken Home tuşu bozuldu uyarısı ile karşı karşıya kaldığınız durumda sanal tuşu idareten kullanmak ve Apple’ın teknik desteğine başvurmak. Geri kalan bütün işlemler aslında telefon tarafından çözüme kavuşturuluyor.