iPhone 7 DFU Modu Kullanımı Nasıl Yapılır?

tarafından
525
iPhone 7 DFU Modu Kullanımı Nasıl Yapılır?

iPhone serisi akıllı telefonlar akıllı telefon pazarında en çok tercih edilen telefonlar arasında yer alıyor. Özellikle iPhone 5 serisi akıllı telefonlardan sonra kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklarla beğeni toplayan Apple’ın geçtiğimiz günlerde ise yeni seri iPhone akıllı telefonlarını da duyurduğunu da söylemek gerekiyor. Apple’ın en başarılı serilerinden biri olarak gösterilen yeni seri iPhone 7 tanıtımından hemen sonra ise Apple’ın kullanıcılara ne gibi yenilikler sunduğu da ortaya çıkmıştı. Apple’ın birçok yenilikle beraber kullanıcılara sunduğu iPhone 7 akıllı telefonlarının satışa çıkarılması ise artık telefonda mekanik ve yazılımsal yeniliklerinde merak edilmesine neden olmaya başladı. Bu yeniliklerden birisi de home tuşu yeniliği olmuştu. Bundan önceki tüm serilerinde fiziksel olarak home tuşu kullanan Apple’ın ilk defa bu seri ile beraber artık yeni bir home tuşu kullandığı da ortaya çıkmıştı. Zira Apple’ın bu seride fiziksel olarak tıklama yapmasa da dokunmatik yüzeyle beraber tıklıyormuş hissi ile çalışan home tuşu kullandığını da biliyoruz. Artık dokunmatik yüzeyle beraber çalışan home tuşunun bu yapısının da iPhone 7 serisinde birçok değişikliğe de neden olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu değişiklikler arasında en çok merak edileni ise telefonun sıfırlanılması için kullanılan fiziksel tuş kombinasyonu oldu. Daha önce telefonu DFU moduna geçirmek için yapmanız gereken güç tuşuna basmanız ve fiziksel home tuşunu kullanmanızdı. iPhone 7 ile beraber bu yapının da biraz daha değiştiğini söylemek gerekiyor. Peki, iPhone 7 akıllı telefonlarda kullanılan yeni home tuşu yapısı ile beraber DFU modu nasıl kullanılır daha detaylı olarak bakalım.

  • Hemen belirtelim söz konusu mod aslında bir kurtarma modu olarak biliniyor. DFU modu olarak bilinen bu modun telefonun yazılımsal ya da donanımsal bir sorun nedeniyle kitlenmesi sorununu çözmek ve kurtarma yapmak için kullanılan bir mod olarak biliniyor. Eski seri iPhone telefonlarda bu işlem dediğimiz gibi fiziksel tuşlarla yapıyordu. iPhone 7 ile beraber ise işler biraz daha değişti.

iPhone 7 DFU Modu

  • Bu işlem için öncelikle iPhone 7 telefonunuzu kapalı konuma getirmeniz gerekiyor. Telefonu kapalı konuma getirdikten sonra ise Lightning bağlantısı ile telefonu bilgisayara bağlayıp iTunes programına giriş yapmanız gerekiyor. iTunes programına da giriş yaptıktan sonra ise tekrar telefona dönmeniz gerekmekte. Bu kez ise telefonunuzun güç tuşuna en az 3 saniye kadar basılı tutmanız gerekli. Güç tuşuna basılı tutarken 3 saniye sonrasında ise bir yandan da ses açma tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bir süre sonra Tunes programında telefonunuzun ekrana geldiğini göreceksiniz. Bu süreç içerisinde ise 10 saniyeden fazla tuşa basmamanız gerekiyor. Aksi hale telefonun yeniden başlatma ekranına dönebileceğini de belirtelim. Bu durumda da DFU modundan bir kez daha çıkmış olacaksınız.