iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Karşılaştırması

tarafından
398
iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Karşılaştırması

Apple, birçok seri cihazını birbirine yakın çıkarmaktadır. Bir seride çıkan modellerin arasında çok büyük özellik farkları olmaz. Bu incelememizde sizlere iPhone 6S ile iPhone 6S Plus modellerinin karşılaştırmalarını yapacağız.

Tasarım

iph

iPhone 6S: 4.7 inç ekrana sahip olan iPhone 6S modeli, tek elle telefon kullanmak isteyen kullanıcılar için gayet ideal bir boyutta. Özellikle birçok araç kullanıcısı bir eli direksiyondayken diğer el ile kullandığı cep telefonuna tamamen hakim olmak isterler. Bu konuda bayanlar için örnek verecek olursak bir elde çanta taşıyan bayanlar diğer elde telefonları sorunsuzca kullanmak isterler.

  • Ekranın gövdeye oranı %65.61 olan cihaz telefonda kasanın ekranı yutmasını istemeyen kullanıcılar tarafından pek sevilmeyebilir keza bu oran şimdiki cihazlarda %70 in üzerinde.
  • 143 gram ağırlık ile ortalama bir ağırlığa sahip.

 

iPhone 6S Plus: 5.5 inç ekran boyutuna sahip olan cihaz, büyük ekran kullanmak isteyen kullanıcılar için ideal bir boyutta. Cep telefonu kullanımı özellikle de multimedia üzerine kurulu olan bireyler için de önerebileceğimiz iPhone 6S Plus modelinde bir videoyu rahatlıkla izleyebilir, internette daha göz alıcı bir şekilde dolaşım sağlayabilirsiniz.

  • Ekranın gövdeye oranı %67.67 olan cihaz ortalama seviyenin biraz altında kalmış.
  • 192 gram ağırlığı ile de standart bir telefondan biraz daha ağır bir seviyede

Üstünlük:

Her iki cihazında kullanım alanları farklı olduğundan üstünlük konusu belirtilemiyor. Kullanıcı kendi kullanım alanına göre üstünlüğü seçebilir.

İşlemci

işlem

İşlemci konusunda Apple seri modeller arasında çok büyük bir farklılık yaratmıyor. Her iki cihazında işlemcisi Apple A9 yonga setinden oluşuyor. Çift çekirdek olan ana işlemci 1.84 GHZ işlemci hızına sahip. Grafik işlemci birimi de her iki cihazda PowerVR GT7600 şeklinde gelirken 2 GB RAM kullanımına sahip.

Dahili depolama alanı seçenekleri iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde 16 GB, 64 GB, 128 GB şeklinde geliyor ve bildiğiniz üzere hafıza kartı ile yükseltilemiyor.

Batarya

Batarya sorunu birçok akıllı telefon üreticileri tarafından problem olan bir konudur. Büyük bir pil kullanılırsa telefon ağır olur, küçük boyutlu bir pil kullanılırsa batarya çabuk tükenir. Bunun ortası bir batarya ise cihazın tasarımını bozabilir. Bu yüzden pil sorunu telefon üreticilerinin kâbuslu rüyası diyebiliriz. Bir telefon alırken batarya değeri çok önemlidir. Bakalım iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde batarya ne durumda;

iPhone 6S:

1715 mAh değerinde batarya kullanılıyor. Bu batarya değeri;

  • 14 saat konuşma süresine, 250 saat bekleme süresine sahiptir.
  • 11 saat internet kullanabilirsiniz.
  • 50 saat müzik dinleyebilirsiniz
  • 11 saat internette dolaşabilirsiniz.

iPhone 6S Plus

2915 mAh batarya değerine sahiptir. Bu batarya değeri;

24 saat konuşma süresi 384 saat bekleme süresine sahiptir.

80 saat müzik dinleyebilirsiniz.

14 saat video oynatabilirsiniz

12 saat internette dolaşabilirsiniz.

Üstünlük

Batarya performansına bakıldığında iPhone 6S Plus modeli, iPhone 6S modelinin üzerinde bir değer almaktadır. Cep telefonu alırken batarya kriterini ilk sıraya koyan kullanıcılar için tercih edilebilir bir seviyededir.

Kamera-Ekran


kam

Kamera konusu artık günümüzün olmazsa olmazlarından bir özellik hali aldı. Bir cep telefonu alırken kamera değerleri de telefonu alma konusunda büyük bir rol oynuyor. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde kamera değerleri; arka kamera 12 Megapiksel, ön kamera 5 Megapiksel şeklinde geçiyor ancak biraz daha detaya indiğimizde bakalım neler oluyor.

iPhone 6S

12 Megapiksel arka kameraya sahip olan cihazın ekran çözünürlüğü 750×1334 piksel çözünürlüğünde. Ön kamera ise 5 Megapiksel çözünürlüğünde. Her iki kameranın da diyafram aralığı f/2.2 şeklinde. Bu değer yeni cihazlarda artık f/1.9 ve f/1.7 değerleri aralığında geliyor.

Arka kamera moduna baktığımızda iPhone 6S Plus modeliyle aynı özellikleri taşısa da önemli bir özellik olan ois özelliği iPhone 6S modelinde bulunmuyor. ois, Optimal Image Stabiliser yani optik görüntü sabitleyici anlamına gelir. Bu özellik sayesinde hareket halindeyken bir fotoğraf çektiğinizde bu fotoğraf bulanık değil de daha net çıkar.Ancak ois özelliği iPhone 6S modelinde maalesef bulunmuyor.

iPhone 6S Plus

12 Megapiksel arka kamera, 5 Megapiksel ön kameraya sahip olan cihazın ekran çözünürlüğü 1080×1920 çözünürlüğünde. Yani çektiğiniz fotoğraflar ve videolarınızı daha kaliteli bir ekranda görüntüleyebilirsiniz. Diyafram aralığı iPhone 6S modelinde olduğu gibi f/2.2 değerinde.

Ios (optik görüntü sabitleyici) özelliğinin bulunduğu kamerada dual led flaş bulunmakta.

Üstünlük

Her iki cihazda 4K video çekimi yapabiliyor ancak iPhone 6S Plus modelinin ekran çözünürlüğü iPhone 6S modelinde göre neredeyse 2 kat daha kaliteli. Batarya konusunda olduğu gibi kamera konusunda da iPhone 6S Plus modeli ön plana çıkıyor.

Diğer Özellikler

Her iki cihazda da ortak özellikler şu şekilde;

Parmak izi okuma

NFC teknolojisi

iCloud

iCloud Drive

Siri

Screen Mirroring