iPhone 6S Touch ID Ve Parola Ayarlarını Nasıl Yaparız?

tarafından
696
iPhone 6S Touch ID Ve Parola Ayarlarını Nasıl Yaparız?

Son dönemde akıllı telefonlarda en çok önem verilen konuların başında güvenlik geliyor. Zira artık hacker grupları ve internet dünyasında dolaşan casus yazılımlar doğrudan akıllı telefonları da tehdit etmekte. Hatta bu şekilde telefona sızan hacker grupları birçok kişinin kullanım verilerini ve kişisel hesaplarını da ele geçirebiliyor. İşin yazılım kısmında bu şekilde ciddi güvenlik sorunları yaşandığı ve bu sorunları çözebilmek içinde akıllı telefonlar için birçok yazılımlar geliştirildiğini biliyoruz. Tüm bunların dışında bir de güvenlik konusunda fiziksel tehditler var. Bu noktada özellikle telefonunuzu kaybettiğinizde ya da telefonunuzun başka biri tarafından karıştırıldığını düşündüğünüzde başta saydığımız tüm yazılım sorunlarına ihtiyaç kalmadan zaten güvenliğinizi elden bırakmış oluyorsunuz. Bu noktada ise telefonunuza başka hiçbir kullanıcının erişememesi için tercih edilen birçok çözüm var. En çok tercih edilen akıllı telefonlar arasında başı iPhone telefonlar içinde hemen her sene bu konuda yeni önlemler alındığı biliniyor. Apple’ın son seri iPhone yani iPhone 6 serisinde de fiziksel güvenlik konusunda artık parmak izi sistemleri kullanmaya başladığını biliyoruz. Touch ID olarak bilinen sistem ile telefonunuza sizden başka hiç kimse ulaşamıyor. Tüm bunlarla beraber Touch ID sistemini nasıl açacağımıza ve ayarları nasıl yapacağımıza bakalım.

  • Şimdi ilk olarak ayarlar menüsüne girmemiz gerekiyor. Ayarlar menüsüne uygulama ekranında giriş yapıyoruz. iPhone’nun ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra ise direk olarak parmak izi şeklinde simgelenen Touch ID ve parola kısmına giriş yapıyoruz. Bu kısma giriş yaptığımız zaman eğer ayarlar için kullandığımız bir ayar şifresi varsa o zaman şifremizi girerek ayar menüsünü açıyoruz. Ama eğer bu noktada şifre yoksa o zaman direk olarak ayar menüsüne giriş yapıyoruz.
iPhone 6S Touch ID parolası

iPhone 6S Touch ID ayarlama

  • Ayar menüsünden ise parmak izi şifreleme işlemi için “parmak izi ekle” sekmesine basıyoruz. Söz konusu sekmeye tıkladığımız anda ise ekrana parmak izi ayarı gelecek. Bu ayar menüsü üzerinden parmak izimizi belirleme işlemi yapacağız. Bu işlem için istediğiniz her hangi bir parmağınızı ekrana basılı tutup işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. Ardından şifreleme işlemi tamamlanıyor.