iPhone 6s Pil Kullanım Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
263
iPhone 6s Pil Kullanım Ayarları Nasıl Yapılır?

Apple’ın son bombası iPhone 6 serisi oldu. Bir önceki sınıfa yani iPhone 5 serisine göre büyük farklılıklar içeren yeni seride yeni birçok teknoloji de kullanıldı. 3D Touch adı verilen ve artık akıllı dokunma sistemi olarak adlandırılan yeni sistemlerin kullanıldığı seride yazılımsal olarak da büyük adımlar atıldı. Tüm bunlarla beraber donanımsal konuda da iPhone telefonların artık en yakın rakibi olan Samsung telefonlara yetişmeye başladığı bir gerçek. Özellikle Ram ve işlemci konusunda epey bir yol alınan iPhone 6 serisinde pil özellikleri de değiştirildi. Bu sayede kullanıcıların telefonu çok daha uzun süre kullanmaları da sağlandı. Yani artık yeni seride iPhone telefonların biraz daha fazla şarj süresi sunduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu şarj süresi de kullanıcının kullanımına göre değişmekte. Kimi kullanıcılar uygulamalar konusunda daha dar seçimler yaparak şarj tasarrufu sağladığı gibi kimi kullanıcılarda ise bu durumun tam tersi bir kullanım şekli belirleyebiliyor. Her iki kullanım içinde aslında şarj süresinin mümkün olduğunda arttırılması ilk tercih oluyor. Bunun için ise kullanıcılara sunulan bazı özel ayarlar var. Pil ayarları olarak bilinen bu ayarları nasıl yapabiliriz? Daha detaylı bakalım.

  • Hemen şunu belirtelim ki söz konusu pil ayarları uygulamaların pil kullanımı üzerinden belirlenen ayarlar. Yani bazı uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyerek pil süresinin çok daha fazla uzamasını sağlayabiliyorsunuz. Üstelik işinize yaramayan uygulamaları da yine pil ayarları menüsünden görüntüleyerek ne kadar şarj tükettiğini görüyoruz. Bunun için ilk olarak iPhone telefonda “ayarlar” menüsüne girmemiz gerekecek. Uygulama ekranından ayarlar uygulamasına tıklıyoruz.
iPhone 6s Pil Kullanım Ayarları  görüntüleme

iPhone 6s Pil Kullanım Ayarları nasıl yapılır

  • Ayarlar menüsü açıldıktan sonra ise açılır menüde yer alan “pil” seçeneğine tıklıyoruz. Açtığımız pil menüsü bize tüm uygulamaların 24 saat süre içerisinde pili ne kadar kullandığını gösteriyor. Ayrıca 3 günlük pil kullanım dökümünü de bu ekrandan görebiliyorsunuz. Pili fazla kullandığını düşündüğünüz uygulamaları ise yine ayarlar menüsünden en alta inerek uygulamalar arasından seçebiliyoruz. Seçim işleminden sonra ise uygulamanın arka planda çalışan bölümlerini pasif konuma getirebiliyoruz. Böylelikle uygulamanın fazla pil kullanımı engellenmiş oluyor.