iPhone 6 Ve iPhone 6S Ahize Sorunu

tarafından
755
iPhone 6 Ve iPhone 6S Ahize Sorunu

Apple’ın akıllı telefon serisi olarak bilinen iPhone serisi her sene yeni bir versiyon ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başladı. Son olarak iPhone serisi için yeni bir çalışma içerisine giren Apple’ın iPhone 7 ile beraber kullanıcıların karşısına da çıkmaya hazırlanıyor. Muhtemelen Eylül ayı içerisinde tanıtılması beklenen yeni seri iPhone 7 ile beraber kullanıcılara birçok alanda da yenilikler sunulacağının da haberleri verilmişti. WWDC 2016 etkinliğinde bu konuda verilen haberlerden birisi de yeni işletim sistemi iOS 10 olmuştu. Artık kullanıcıların Apple Pay sistemlerinden Siri asistanına kadar birçok özelliği tam olarak kullanmalarına olanak sağlayacak olan yeni işletim sistemiyle beraber iOS deneyiminin de boyut değiştireceği açıklanmıştı. Zira söz konusu etkinlikte kullanıcılar için iOS 10 özelliklerinin artık belli sınırlamalar ile kalmayacağı da belirtilmişti. Bu şekilde kullanım konusunda epey bir yol alacağı düşünülen yeni işletim sisteminin tanıtımından sonra ise doğrudan beta sürüm yayınları da yapılmaya başlandı. İlk olarak beta 1 ardından iOS 10 özelliklerini yavaş yavaş yansıtmaya başlayan beta 2 derken şimdilerde ise geçtiğimiz gün iOS 10 için beta 7 sürümü yayınlandı. iOS 10 için beta 7 sürümünün yayınlanmasının hemen ardından ise İOS kullanıcılar bazı konularda şikayet etmeye başladı. Aslında Apple iOS 10 beta 7 ile beraber her ne kadar hataları giderdiğini açıklasa da ardı ardına şikayetlerin gelmeye devam ettiğini de belirtelim. Bu noktada Apple’ın son yayınladığı beta sürümünden en çok etkilenen seri ise iPhone 6 serisi oldu. Zira son geliştirici sürümünden sonra seride ciddi hataların ortaya çıkmaya başladığının bilgisi verildi. Yaşanan en büyük sorunlardan biri olarak ise ahize sorununun gösterildiğini de belirtelim. Zira son güncelleme ile beraber ortaya çıkan bu sorun neticesinde kullanıcıların ahizeden ses gelmeme sorunu ile de karşılaşmaya başladığını da belirtelim. Peki, ama iPhone 6 serisinde yaşanan bu sorun nasıl çözülür? Daha detaylı olarak bahsedelim.

  • Hemen belirtelim söz konusu sorun ile ilgili Apple’a yöneltilen bazı ilginç suçlamalarda var. Özellikle iPhone 7 satışını artırmak için Apple’ın böyle bir yola başvurduğu da düşünülüyor. Zira bir önceki seri satışlarında da benzeri bir durum yaşanmıştı. İPhone satışlarını doğrudan etkileyen bu durum sorasında Apple’ın bir kez daha aynı yola başvurduğu da düşünülmekte. Bunun dışında yaşanan sorun yazılımsal bir sorun olarak dikkat çekmekte. Yani iOS 10 için yayınlanacak olan yeni beta sürümünü beklemek sorunu çözebilir. Nitekim beta 8 içinde böyle bir çalışma yapıldığı da iddia ediliyor.

iPhone-6-ahize-sorunu

  • Fakat yine de beklemek istemiyorsanız iOS 10 kararlı sürüm çıkışı yapılana kadar sağlam sürüm olan iOS 9 sürümüne geri dönmeyi tercih edebilirsiniz. Bunu için telefonu sıfırlamanız ya da iTunes bağlantısı kurup telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz yeterli olacaktır. Eski versiyona geri dönüş yapıldığında sorunun çözüldüğünü de bir kez daha belirtelim.