iOS İşletim Sisteminde Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

tarafından
405
iOS İşletim Sisteminde Varsayılan Arama Motoru Nasıl Değiştirilir?

Apple tarafından üretilen ve dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan iOS işletim sistemi tüm iPhone serisi akıllı telefonların ana yapısını oluşturmakta. Hemen her sene yeni bir güncelleştirmelerle de sürekli yükseltilen işletim sistemi, özellikle son dönemde uygulama ve araçlar konusunda da geçmiş dönemlere göre çok daha fazla alternatif sunmaya başladı. Her ne kadar Android sistemlerde olduğu gibi milyonlarca uygulamayla karşılaşmasak da yavaş yavaş iOS işletim sisteminde de uygulamaların sayısının artmaya başladığı bir gerçek. Tabi bununla beraber işletim sisteminin hala belli kalıplar içerisinde tutulduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle ana uygulamalar internet tarayıcıları fotoğraf görüntüleme uygulamaları gibi ana uygulamaların belli kalıplardan çıkmadığını biliyoruz. Genelde bu alanda kullanılan internet tarayıcısı da haliyle en baştan beri Safari olarak dikkat çekiyor. Belki Safari internet tarayıcısı varsayılan internet tarayıcısı ama arama motoru konusunda aslında kullanıcıların birçok alternatifi var. Sadece belli ayarlar yaprak varsayılan arama motorunu değiştirmek yeteli oluyor. iOS sistemlerde varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir daha detaylı bakalım.

  • Hemen başta şunu belirtelim ki iOS işletim sistemlerinde kullanılan internet tarayıcısı Safari ilk aşamada varsayılan olarak Bing arama motorunu kullanmakta. Şimdi bu arama motorunu nasıl değiştireceğimize bakalım. İlk olarak hemen her değişiklik için kullandığımız ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. Uygulama sayfasından ayarlar sekmesine tıklayarak “ayarlar” açılır penceresini görüntüleyeceğiz. Ayarlar açılır penceresini görüntüledikten sonra ise buradan Safari sekmesini bulmamız gerekecek.
iOS İşletim Sisteminde arama motoru

iOS İşletim Sisteminde Varsayılan Arama Motoru ayarları

  • Safari sekmesine tıkladığımız anda ise karşımıza tarayıcı ayarlarımız gelecek. En üst sekmede yer alan “arama motorlarını yönet” bölümüne giriş yapıyoruz. Bu noktada varsayılan olarak görüntülenen arama motorlarının yanında mavi bir tik işareti olduğunu göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz arama motorunu seçtikten sonra mavi tik sizin seçtiğiniz arama motoruna gelmiş olacak. Bu noktada ayarları kayıt edip çıktığınızda bir kez daha Safari tarayıcınıza girdiğinizde arama motorunuzun seçtiğiniz arama motoru olduğunu göreceksiniz.