iOS İşletim Sisteminde Facebook Otomatik Oynat Özelliği Nasıl Kapatılır?

tarafından
263
iOS İşletim Sisteminde Facebook Otomatik Oynat Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook son dönemde kazandığı kullanıcı sayısıyla beraber artık farklı alanlarda adını duyurmaya başladı. Bu zamana kadar genelde sistem üzerine güncellemeler yapan Facebook bununla beraber son dönemde artık hem kullanıcılar hem de işleyiş hakkında yeni güncellemelere başvurdu. Bu noktada en büyük güncellemelerden biri ise otomatik video oynatma oldu. Kullanıcılar yapılan video paylaşımlarının üzerine geldiği anda devreye giren yeni güncelleme sonrasında videolar otomatik olarak başlatılır hale geldi. Yapılan bu yenilik Facebook’un reklam konusunda da adımlar atmasını sağlamıştı. Birçok reklam anlaşması yapılmış ve yapılan reklam anlaşmaları otomatik video özelliğine entegre edilmişti. Tabi bu durumun Facebook’un kullanıcıları kimi zaman rahatsız etmesine de neden olmaya başladı. Özellikle videoların birden kendi kendine oynatılması internet kotası içinde sıkıntı oluşturmaya başladı. Bu durumda da kullanıcılara farklı ayrıcalıklar da sunulmuyor değil. Özellikle isteyen kullanıcıların video oynatma ayarlarını değiştirebildiğini de belirtelim. Bu noktada en çok kullanılan akıllı telefonlardan biri olan iPhone telefonlarda hangi ayarların nasıl yapıldığına daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için Facebook’un ayar menüsüne girmemiz gerekecek. iOS sistemlerde Facebook uygulama ayarlarına girebilmek için ise öncelikle İOS ayar menüsüne girmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle uygulama menüsü üzerinden çark simgesi şeklinde bulunan “ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. Şimdi alt kısımda yer alan uygulamalar kısmında sosyal medya uygulamalarının olduğunu göreceksiniz. Buradan Facebook uygulamasına girmemiz gerekiyor.
Facebook otomatik oynatma

Facebook otomatik oynatma kapatma

  • Facebook uygulamasına girdiğimiz zamanda sağ kısımda açılan menüden ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Böylelikle Facebook ayarlarına giriş yapmış olacağız. Şimdi yapacağımız son işlem ise otomatik oynatmayı durdurmak olacak. Direk olarak video sekmesinin altında ”auto-play” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıklıyoruz. Daha sonra “on” durumda olan seçeneği “off” duruma getiriyoruz. Söz konusu işlemden sonra kayıt yapıp çıkış yapıyoruz. Ardından Facebook uygulamamızı yeniden başlatıyoruz. Facebook uygulamasını başlatıp videoları görüntülediğimiz zaman videolarda play butonu olduğunu ve bu butona basmadan çalışmadığını göreceksiniz.