iOS Cihazlarda Pil Kalitesi Nasıl Kontrol Edilir?

tarafından
229
iOS Cihazlarda Pil Kalitesi Nasıl Kontrol Edilir?

Akıllı telefon pazarı gelişen teknolojilerle beraber artık farklı bir boyuta geçmeye başladı. Gerek akıllı cihazlarda kullanılan işletim sistemleri gerekse de akıllı telefonların donanımsal özellikleri son dönemde bir hayli artış gösterdi. Bu değişimin en büyük etkiyi yarattığı firmalardan biride Apple firması. iPhone serisiyle beraber büyük bir çıkış yakalayan Apple, son dönemde akıllı telefon teknolojilerinde en son sistemleri kullanan firmalardan bir tanesi. Sadece yazılımsal gelişmeler değil son telefonla beraber donanımsal alanda da büyük değişikliklere imza atan Apple, özellikle entegre pil teknolojisi sayesinde rakiplerinden ayrılıyor. Çok daha uzun süre şarj garantisi veren dahili pilleri sayesinde sektörün önde gelen firmalarından biri olan Apple’ın entegre pil teknolojisi zaman zaman sorunlara da neden olmuyor değil. Özellikle pilin değişmesi gerektiğinde kullanıcılar ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumda ise en kolay başvurulan çözümlerden biriside pili değiştirmek oluyor. Pilin ne zaman değiştirileceğini ve yaşanan sorunun pilden kaynaklı olup olmadığı ise ancak yardımcı yazılımlar sayesinde bulunabiliyor. iPhone serisinde bu iş için kullanılan yazılımlar neler bakalım.

  • Kullanacağımız yazılım iBackupBot. Yine Apple tarafından geliştirilen program sayesinde çok kısa süreler içerisinde akıllı telefonunuzun pil durumunu öğrenebiliyorsunuz. Tabi bunun için program hakkında biraz bilgi sahibi olmakta yarar var. Şimdi programı nasıl kuracağımızdan ve nasıl kullanacağımızdan bahsedelim.
iOS Cihazlarda Pil Kalitesi kontrol

iOS Cihazlarda Pil Kalitesi

  • İlk olarak iTunes’e giriş yapmanız gerekiyor. Ardından uygulama arama bölümüne iBackupBot uygulamasının adını yazıyoruz. Karşımıza uygulamanın simgesi çıkacak. Çıkan simgeyi bilgisayara indirerek programı bilgisayara kuruyoruz. Programı çalıştırmadan önce ise akıllı telefonumuzu kablo yardımıyla bilgisayara bağlıyoruz. Bu işlemden sonra programı çalıştırıyoruz. Programı çalıştırdığımız zaman sol menüde bağlı olan telefonumuzu görüntüleyebiliyoruz. Daha sonra telefonumuza tıklayarak altta bulunan “more info” sekmesine tıkladığımız zaman pilimizin durumunu görüntüleyebiliyoruz. Bu ekranda pilin gücü ve kalan ömür gibi şeyleri görüntüleyebiliyorsunuz. Pilin gücünün bitmesi durumunda ise kırmızı bir uyarının ekranda görüntülendiğini göreceksiniz bu durumda da mutlaka pil değişimi yaptırmanız gerekiyor.