iOS 9 Yükseltmesinden Sonra iOS 8.4 Sisteme Nasıl Geri Dönülür?

tarafından
494
iOS 9 Yükseltmesinden Sonra iOS 8.4 Sisteme Nasıl Geri Dönülür?

Apple’ın kendi ürettiği işletim sistemi olan iOS, iPhone telefonlarla beraber bir anda dünya üzerinden en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olmayı başardı. Bu durumda da Apple hemen her telefonunda iOS kullanmaya karar verdi. iOS kullanımında oldukça ısrarcı olan firma zaman içinde işletim sisteminde oluşan sorunları çözmek ve yeni donanımlara yeni yazılımsal özellikler kazandırmak için yeni sürekli iOS sürümünü de güncellemeye başladı. iOS 6 serilerinden beri sürekli yapılan güncellemelerle beraber şuan güncel iOS sürümü 9.3.2 sürüme kadar çıkartıldı. Hatta artık 9.3.3 denemeleri bile başladı. Tüm bu gelişmelerle beraber iOS 10 içinde duyuruların yapılması Apple’ın işletim sisteminde ne kadar kararlı olduğunu ortaya koymaya yetti. Artık işletim sistemini değiştirmeyeceği ve yeni serilerle beraber sadece yeni güncellemeler getireceği de kesinleşen Apple her ne kadar iOS sistemleri üzerinde sürekli güncellemeler yapsa da bazen yapılan güncellemeler bile hataya neden olabiliyor. Özellikle son seri iOS 9 sürümünde ise bu hatalar sıkça yaşanmaya başladı. Peki, işletim sistemini yükselttikten sonra eğer işletim sisteminin sürümünden kaynaklı bir hata alırsak ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabı basit yeni kararlı bir sürüm çıkana kadar eski sürüme geri dönmek gerekiyor. Bu bağlamda 9 serisinden yeniden 8.4 sürümüne nasıl dönülür daha detaylı bakalım.

  • Öncelikle telefonumuza uygun IPSW işletim sistemi sürümünü indirmemiz gerekiyor. Zira indirdiğimiz bu işletim sistemini yükleyeceğiz. Bu işlem için ise https://ipsw.me/ adresini kullanabilirsiniz. Sürümünüzü telefonunuza göre belirleyip indirme işlemini tamamladıktan sonra ise şimdi ayarlar sekmesine girerek “iPhone’umu bul” özelliğini devre dışı bırakmanız gerekiyor. Özelliği devre dışı bırakmazsanız yükleme sırasında hata alınacaktır.
iOS 8.4 geri dönüş

iOS 8.4

  • Şimdi ise telefon ile bilgisayarı birbirine bağlamanız gerekecek. Bağlantıyı yapıp iTunes uygulamasını açtığınızda ise kurtarma modunun açılması için 10 saniye kapatma tuşuna basılı tutuyoruz. Kurtarma modu geldiğinde indirdiğimiz dosyayı göstererek yükleme işlemi yapıyoruz. Yükleme işlemi telefonunuzda ki tüm verileri silecektir. Bu nedenle önce veri yedeklemesi yapmayı unutmayın.