iOS 9.3.5 Güncellemesi Nasıl Yapılır Ve Ne Gibi Yenilikler Getiriyor?

tarafından
656
iOS 9.3.5 Güncellemesi Nasıl Yapılır Ve Ne Gibi Yenilikler Getiriyor?

Apple’ın hem en çok övgü almasına olanak sağlayan bunun aynında hem de en çok eleştiri almasına neden olan yazılımlarının başında iOS geliyor. Aslında diğer mobil işletim sistemlerine göre çok daha başarılı olarak gösterilse de içe kapalı yapısı nedeniyle de eleştirilerin hedefi haline gelen iOS işletim sisteminin sürekli güncellenmesi de işletim sisteminin en büyük artılarından biri olarak gösterilebilir. Özellikle iOS sürüm güncellemeleri ile beraber eski sürümlerin açıklarını sürekli olarak kapatan Apple, bununla beraber yeni işletim sistemi sürümleriyle beraber de sürekli uygulama desteklerini de arttırmaya başladı. Sürüm yenileme işlemi ile beraber App Store ve App Store tabanlı birçok uygulamayı da güncelleyen Apple tüm bu güncellemeler sayesinde aldığı eleştirileri de en aza indirebiliyor. İşin uygulama desteği için bu açıklamayı yapmamız mümkün. Fakat işin bir de güvenlik bölümü var. Zira bu kısım Apple’ın birçok uygulama desteğinden çok daha önde tuttuğu bir kısım olarak biliniyor. Güvenlik konusunda da sürekli güncellemeler yayınlayan Apple son olarak ise iOS 9 için yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Apple tarafından yayınlanan yeni güncelleme ile beraber iOS 9.3 sürümü için de yeni bir versiyon daha yayınlanmıştı. Apple’ın iOS 10 için kararlı sürüm yayınlanmasını beklerken gelen bu güncelleme ise kullanıcıların yeni güncellemeyi de merak etmeye başladıklarını da söylemek gerekiyor. iOS 10 beklenirken iOS 9.3 sürümü için yeni versiyonun gelmesinin arkasındaki sır ise Apple’ın açıklaması ile ortaya çıktı.

Eski Versiyon İçin Güncelleme Neden Yayınlandı?

Bu noktada Apple’ın eski versiyon olarak adlandırılmaya başlayan işletim sistemi için neden güncelleme yayınlandığının da açıklandığını belirtelim. Zira Apple bu güncelleştirmeyi sadece güvenlik için yayınladığını da açıkladı. Sadece güvenlik için yayınlanan güncellemenin yayınlanmasındaki asıl amaç ise iOS işletim sisteminde bulunan güvenlik açığı. Kullanıcıların işletim sisteminde yer alan bu güvenlik açığı nedeniyle telefonlarının kontrolünü de kaybedebileceğinin açıklanmasıyla beraber yeni iOS güncellemesinin güvenlik açıklarını kapatmada kullanıldığını da belirtelim.

iOS-9.3.5-Güncellemesi

Güncelleme Nasıl Yapılacak?

iOS 9.3 için yayınlanan yeni güncelleme ile beraber kullanıcıların acilen güncellemeyi yapmaları konusunda Apple tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ile beraber iOS’un yeni sürümene karşı yükseltmenin nasıl yapılacağı da merak konusu oldu. Hemen belirtelim Apple bu konuda da kullanıcılara doğrudan güncelleme yükleme ayrıcalığı sundu. Güncellemeyi yapmak için kullanıcıların tek yapması gereken ise telefondan ayarlar menüsüne giriş yapmak. Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra ise genel ayarlar kısmından yazılım sekmesine girmemiz gerekiyor. Yazılım sekmesine girdikten sonra ise kısa bir aramanın hemen ardından doğrudan yeni yazılımda açılan sayfada görüntüleneceği de belirtelim. Daha sonra ise söz konusu güncellemeyi seçerek “indir ve yükle” demeniz yeterli olacaktır. İndir yükle sekmesine bastıktan sonra ekrana bir onay mesajının da gelmesi gerekiyor. Ekrana gelen bu mesaja da onay vermeniz gerektiğini de belirtelim. Kısa süre sonra yükleme işleminin başlayacağını da belirtelim. Yükleme yaptıktan sonra ise telefon bir kez yeniden başlatılıp açıldığında güncelleme de yapılmış olacaktır.