iOS 10’dan iOS 9 Sistemlere Nasıl Geri Dönülür?

tarafından
218
iOS 10’dan iOS 9 Sistemlere Nasıl Geri Dönülür?

Apple’ın yazılım alanında yeni atılımlar yaptığını WWDC 2016 etkinliğinde görmüştük. Hem iPhone cihazlarda kullanılan iOS işletim sistemi hem de MacBook bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinde büyük yenilikler yapmaya hazırlandığını açıklayan Apple, tanıtımda yazılımlarıyla da beğeni kazanmayı başarmıştı. Apple’ın yaptığı tanıtımdan sonra teknoloji devinin iOS 10 için kolları sıvadığını da öğrenmiştik. iOS’un en güncel sürümü olarak hazırlanan iOS 10 için çalışmalarına hızla başlayan Apple kısa süre içerisinde geliştiriciler için iOS 10 beta sürümünü de yayınlamıştı. Yayınlanan beta sürümü kısa süre içerisinde ise tüm kullanıcılara sunuldu. Her ne kadar Apple tarafından kullanıcılar uyarılmış olsa da genelde birçok kullanıcı ana cihazı üzerinden iOS 10 kurulumu yaptı. Tabi beta sürümünde yer aşan sorunlarda haliyle gün yüzüne çıkmaya başladı. Özellikle sistemde donmaya ve çalıştırmayı durdurmaya yol açan bazı hatalar kullanıcıları epey bir zorlamaya başladı. Bu noktada birçok kullanıcının iOS 9 sürümüne geri dönüş yapmaya başladıklarını da belirtelim. Tüm bunlarla beraber iOS 10 sürümünden nasıl iOS 9 sürümüne geri dönüş yapılacağı da merak konusu oldu. Peki, iOS 10 sistemlerden en kararlı iOS sürümüne nasıl geri dönüş yapılır? Daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için öncelikle iTunes kullanımı yapılacağını belirtelim. İlk olarak telefonunuzun sürümüne uyumlu olan iOS ipsw sürümünü indirmeniz gerekiyor. iOS 9.3.2 için kısa bir arama yaparak ipsw dosyasına ulaşabilirsiniz. Gerekli olan ipsw sürümünü indirdikten sonra ise telefonunuzu kablo ile bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Ardından da iTunes programını açıyoruz. iTunes açıldığı andan telefonunuzu üzerinden “iPhone cihazımı bul” özelliğini kapatmanız gerekecek. Özelliği kapatıp programın telefonunuzu görmesini bekliyorsunuz. Program telefonunuzu gördükten sonra geri yükleme işlemini başlatmanız gerekecek.

iOS-10-dan-iOS-9-geri-dönme

  • Şimdi karşımıza gelen ekrandan “iPhone geri yükle” seçeneğine girmemiz gerekecek. Buradan shift tuşuna basılı tutarak geri yükle demeniz ve indirdiğiniz ipsw dosyasının yolunu göstermeniz gerekiyor. İşlemi tamamladıktan sonra geri yüklemeyi başlatmanız gerekecek. Geri yükleme başladığından telefonunuzun ekranı kısa bir yükleme çubuğu görüntüleyecektir. İşlem bittikten sonra geri yükleme tamamlanmış olacaktır.