iOS 10 Sonrasında Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
510
iOS 10 Sonrasında Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Apple ve Samsung’un akıllı telefon alanında en başarılı firmalar olduğunu biliyoruz. Zira üretim rakamlarına ve amiral gemisi serilerine baktığımızda her iki firmanın da akıllı telefon alanında ne kadar başarılı olduğunu net bir şekilde anlayabiliyoruz. Bu durumun iki firma arasında da kıyasıya bir yarış oluşturmaya neden olduğunu da söylemek gerekiyor. Haliyle her iki firmada birbirlerine üstünlük sağlamak için her sene akıllı telefonları için yeni bazı teknolojiler geliştirmeye de başladı. Bu noktada son olarak ise Apple’ın öne çıkmaya başladığını da belirtelim. Zira Apple’ın iPhone 7 tanıtımıyla ve bunun yanında yeni model işletim sistemi olan iOS 10 ile beraber daha çok konuşulmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Henüz iPhone 7 satışları tam olarak başlamamış olsa da iOS 10 kararlı sürümünün piyasaya çıkış yapması ve iPhone 5 serisinden sonraki cihazlara güncelleme olarak verilmesi Apple’ın şimdiden oldukça konuşulmasına neden oldu. Bu noktada yeni seri iOS 10 işletim sisteminin de nasıl yükleneceği ve ne gibi özellikleri olduğu da merak konusu oldu. Kullanıcıların iOS 10 yükseltme işlemini ve sonrasında yapacaklarını ise Apple yaptığı açıklamalar ile belirtmişti. Bu noktada cihazınızın iOS 10’u destekleyen bir sürüm olmasıyla beraber kullanıcıların doğrudan yazılım ayarları bölümünden cihazlarını güncelleyebilecekleri de belirtilmişti. Tabi bununla beraber yeni işletim sisteminin güncellenmesi sonrasında da kullanıcılar bazı ufak tefek sorunlarla da karşı karşıya kalmaya başladı. Tüm bu sorunlar Apple tarafından kısa süre içerisinde çözülmeye başlasa da kullanıcıların da birçok sorunu çözebileceklerini belirtmek gerekiyor. Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi de iOS 10 sonrasında telefonun aşırı ısınması. Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle doğru bir şekilde iOS 10 yükseltmesi yaptığınıza emin olmanız gerekiyor. iOS 10 yükseltmesini doğru yaptığınıza emin olduktan sonra ise telefonunuzun ısınabilir. Sadece yükseltme kısmında değil yükseltme işleminden sonrada bir süre telefonun ısınması devam edebilir.

iOS-10-güncelleme

  • Bu durum aslında işletim sisteminin güncellemeden sonra uygulama güncellemelerine devam etmesinden kaynaklanıyor. Yani bir nevi uygulamaların iOS 10 için güncellemeleri ve uyum denetimleri devam ediyor. Bu durumda da ekstra performans harcandığı için telefonun ısınması normal. Arka planda devam eden güncellemeleri engellemek için ise ayarlar kısmından gizlilik>tanılar ve kullanım yoluna giderek otomatik göndermeyi devre dışı da bırakabilirsiniz. Yaşanan ısınma sorunun güncellemelerin bitmesi durumunda kısa bir süre sonra normale dönmesi gerekiyor. Eğe ısınma sorunu kalıcı olursa bu durumda ise Apple servisine ulaşabilirsiniz.