iOS 10 Kullanıcılara Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

tarafından
509
iOS 10 Kullanıcılara Ne Gibi Yenilikler Sunuyor?

Akıllı telefonlar arasında en tepe modellerden biri olarak bilinen iPhone akıllı telefonları her geçen gün biraz daha fazla kullanıcı kazanmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan ve sadece birkaç gün önce de satışa çıkan iPhone 7 akıllı telefonlarıyla adından sıkça söz ettirmeyi de başaran Apple’ın söz konusu akıllı telefon serisi ile beraber sunduğu en büyük yeniliklerden biri ise işletim sistemi alanında oldu. Zira Apple bu sene işletim sistemini de güncellediğini ve işletim sisteminin yeni sürümünü piyasaya süreceğini açıklamıştı. Apple’ın yaptığı açıklama ile beraber iOS 10 mobil işletim sisteminin de tanıtımı yapılmıştı. iOS 10 işletim sistemiyle beraber oldukça olumlu sonuçlar ortaya koyacağı düşünülen Apple’ın en büyük değişimleri de yaptığı işletim sistemini yine iOS 10 işletim sistemi olarak açıklandı. Apple’ın açıkladığı bu bilgiler arasında işletim sisteminin göze çarpan birçok yeniliğinin de olduğunu belirtelim. Bunlar arasında en çok dikkati çeken yenilikler arasında ise eski seriler için de geçerli olan yenilikler yer alıyor. Peki, Apple iOS 10 ile beraber kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor daha detaylı bakalım.

Siri Artık Uygulamaları Kullanabilecek

iOS 10 işletim sistemiyle beraber kullanıcılara sunulan en büyük ayrıcalıklardan birisi yenilenmiş Siri. Sadece iPhone 7 serisinde değil bunun dışında iPhone 5 ve üstü serilerde de geçerli olacak olan yeni Siri asistanı artık iOS 10 ile beraber 3.parti uygulamaları da kontrol etmekte kullanılacak. Siri’nin kullanıcılara sunduğu diğer bir yeniliğin ise sesli komut sistemindeki artış olduğunu da söylemek gerekiyor. Daha fazla komut alacak ve daha fazla uygulamaya etki edebilecek olan Siri’nin iOS 10’un en büyük artılarından biri olduğunu da belirtelim.

iOS-10

Kilit Ekranı Değişti

Siri’nin yanı sıra iOS 10 ile beraber artık kilit ekranının da değiştiğini söylemek gerekiyor. Yeni kilit ekranı sistemi ise eskiye oranla çok daha başarılı. Zira artık kullanıcılar Touch ID sistemini kullanarak kili ekranına giriş yapabilecek. Bunun dışında uzun süredir kullanılan ana kilit sesinin de değiştiğini de belirtelim. Yenilenmiş yüzü ile beraber iOS 10 kilit ekranında ekstra bildirim gösterme durumunun da aktif olacağını da belirtelim.

Haritalar Önerilerde Bulunabilecek

Bunun dışında iOS 10 ile beraber artık haritalar uygulamasının da ekstra önerilerde bulunabileceğini de belirtelim. Kullanıcının daha önce haritalar üzerinde yer aldığı konumlar iOS 10 haritalar özelliğinde saklanacak ve kullanıcının istediği durumlarda geçmiş konumlara bakarak haritalar kullanıcılara önerilerde bulunabilecek. Söz konusu sistemin adres tariflerinde de büyük oranda etkisi olacağını da belirtelim.

iOS-10

Güvenlik Açıkları Tamamen Kapatıldı

Bununla beraber yeni işletim sisteminde güvenlik açıklarının da tamamen kapatıldığı belirtiliyor. Eski seri işletim sistemine göre çok daha az güvenlik açığı bulunan işletim sisteminin güvenlik açıkları konusunda da oldukça başarılı olduğu belirtiliyor. Hatta Apple tarafından yapılan açıklamaya gör söz konusu güvenlik açıklarının sıfıra indirildiği ve Apple’ın sırf bunun için bir yarışma bile düzenlediği de açıklandı. Tabi yarışmanın ne derece etkili olacağı da merak konusu.