iOS 10 İşletim Sisteminde Safari Sekmeleri Nasıl Tek Tuş İle Kapatılır?

tarafından
507
iOS 10 İşletim Sisteminde Safari Sekmeleri Nasıl Tek Tuş İle Kapatılır?

WWDC 2016 etkinliği Apple tarihinin en başarılı etkinliklerinden biri olmayı başardı. Zira uzun süredir etkinlikte tanıtımını yapacağı ürünleri hazırlayan Apple, söz konusu etkinlik kapsamında birçoğu yazılım olmak üzere tam 25 yenilik haberi verdi. Hali hazırda şuan kullanılan sistemlerin çok daha iyi bir hale gelmesine olanak sağlayacak olan yenilik haberleriyle beraber gözlerde bir anda Apple’a çevrildi. Bu noktada en çok beğeni toplayan tanıtımlardan biri ise iOS 10 işletim sisteminin tanıtımı oldu. iPhone 7 telefonlarla beraber artık kararlı sürüm olarak yayınlanacak olan iOS 10 işletim sistemi şimdilerde ise beta sürümü ile değerlendirmeye açıldı. Zira şuan için sadece geliştirici hesaplarına verilen iOS 10 beta 1 sürümü kullanıcılardan bir hayli beğeni de kazandı. Sistem dosyasını dışarıdan indirerek kullanabileceğiniz beta 1 sürümünde birçok yenilik de göze çarpmıyor değil. Özellikle iPhone için vazgeçilmez tarayıcılardan biri olan Safari konusunda işletim sisteminin bir dizi ayrıcalıklı yenilik getirdiğini de söyleyebiliriz. Özellikle Safari tarayıcı üzerinde açılan sekmeler artık çok daha rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor. Ayrıca tarayıcıya getirilen yeni özellik sayesinde kullanıcılar tek bir tuşa basarak açık olan bütün tarayıcı sekmelerini bir anda kapatabiliyor. iOS 10 beta sürümünde bu yeniliğin nasıl kullanıldığına bakalım.

  • Öncelikle mutlaka iOS 10 beta sürümü yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için iOS 10 dosyasını indiriyorsunuz. Sisteminize iOS 10 beta sürümünü yükledikten sonra ise ilk olarak Safari tarayıcınızı açmanız gerekecek.
iOS 10

iOS 10 için Safari tarayıcıda sekmeleri kapatma

  • Tarayıcımızı açtıktan sonra tek amaçlı olarak bir iki farklı sekme sayfası açıyoruz. Arından Safari tarayıcının ana sayfasına geri dönüş yapıyoruz. Şimdi ise ana ekranda sağ alt kısımda üst üste pencere resmini göreceksiniz. Bu resme basılı tuttuğunuz zaman karşınıza açılan sekmeler geliyor. Buradan ise “done” seçeneğine basarak “close xx tabs” seçeneğini seçmeniz yeterli oluyor. Uygulamada kaç tane sekme sayfası varsa “xx” ifadesi sekme sayısına göre değişiyor.