İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin İpuçları

tarafından
681
İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin İpuçları

İnternetin yararlı kaynaklarından fayda sağladığımız ve sosyal medya ile özdeştiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Nitekim teknolojinin çok ilerlediği bu dönemde internet bizler için ekmek su gibi ihtiyaç haline geldi. Mobil internet; evde, yolda, ofiste, ağ erişiminin bulunduğu her noktada bizlere keyifli bağlantı hakkı sunuyor. Ancak sınırlı internet kullanıcılarının kabusu olan paket bitimi ya da kota aşımı gibi riskler göz ardı edilemez. Bu riskleri minimuma indirgemek için bazı alternatifler öneriyoruz.

Otomatik uygulama güncellemesini sadece Wifi üzerinden yapın. Bunun için tek yapmanız gereken Google Player’in “Ayarlar” menüsünden  “Uygulamaları otomatik güncelle” ayarından  “Uygulamaları yalnızca kablosuz bağlantı üzerinden otomatik güncelle” olarak değiştirmelisiniz. Bu sayede güncelleme için mobil veri sarfiyatına gerek kalmamış olacaktır. Arka plan verilerini sınırlandırmak için telefonunuzun “Ayarlar” menüsünden “Veri kullanımı”na gelerek arka plan verilerini sınırlandırabilirsiniz. Sosyal Medya uygulamalarında videolara artık otomatik oynatma özelliği eklendiğinden eskisinden çok daha fazla veri tüketiyor. Kullandığınız sosyal medya uygulamalarının (Facebook, Twitter vb.)”ayarlar” içeriğinden “Veri ya da Hücrese Veri”kısmına gelerek otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz. Yine sosyal medya olan WhatsApp uygulamasında gruplarda size gönderilen 5 dk’lık bir video ya da 10 adet resim sizde ciddi veri kaybına neden olacaktır. Bunu önlemek için “Ayarlar” menüsünden “Sohpet ve Aramalar” ayarından “Medyayı otomatik indirme” seçeneğini kapatabilirsiniz. Böylece Wifi ile bağlantı sağladığınızda indirme işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Üyesi olduğunuz blog ya da sitelere giriş yaparken “Mobil görünüm seçeneği” de etkili bir yöntemdir. Ayrıca yalnızca Facebook ve Twitter gibi uygulamaları kullanmak amaçlı sınırlı internet kullanıcısıysanız bu siteler için sınırsız tarifelerden yararlanmanız sizler için daha uygun olur.

İnternetin Çabuk Bitmemesi İçin İpuçları

İnternetin Çabuk Bitmemesi İçin İpuçları

Yukarıda bahsi geçen önerileri uyguladığınızda büyük oranda tasarruf sağlayacaksınız. Ancak belirtmemde fayda var. Çevrimiçi oynadığınız oyunlar ve izlediğiniz videolar ciddi veri kaybına neden olduğundan bunları siz sınırlı internet kullanıcılarının daha ihtiyatlı kullanmanız gerekiyor. Mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamın Wifi bağlantısından yararlanmalısınız. Aciliyet gerektirmeyen hobi amaçlı kullanımda indirmek istenilen programlar Wifi ortamında indirilmeli. Ev ya da ofiste internet seçenekleriniz varsa değerlendirmelisiniz. Böylece internet paketiniz sizi yarı yolda bırakmaz ve fazladan GB alışverişiyle cebinizi yakmazsınız.