İnternet Neden Kesildi? İnternet Neden Yok? 4 Kasım 2016

tarafından
670
İnternet Neden Kesildi? İnternet Neden Yok? 4 Kasım 2016

Sabah saatlerinden itibaren birçok bölgede sabah saatlerinden itibaren internet kesintisi yaşanıyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde internetin olmadığı ve aynı zamanda telefonlardan da giriş yapılamadığı bildirildi. Peki Doğu ve Güneydoğu’da neden internet yok?

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatörlerinin internet şebekelerinde, 4.11.2016 gece yarısından itibaren internet bağlantılarında sorun yaşanıyor.

04.11.2016 saat 1:30’dan itibaren kullanıcılar internete bağlanmakta sorun yaşamaya başladı. Gece yarısından bu saate kadar Facebook, Twitter ve WhatsApp’ a hala erişim yapılamıyor.

Gece yarısı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gözaltına alındı. Demirtaş’ ın Twitter hesabından attığı 01:30  tweet’ i sonrası Facebook, Twitter ve WhatsApp’ a erişim engeli geldi. Sosyal erişim sitelerine ve WhatsApp’ a gelen erişim engeli kullanıcıları baya etkiledi. Özellikle internet erişim sorunu yaşayan kullanıcılar, bağlı oldukları operatör müşteri hizmetleri / çağrı merkezini baya meşgul ettiler. Gece yarısından bu saatte kadar Facebook, Twitter ve WhatsApp’ a hala erişim yapılamıyor. Bazı kullanıcılar DNS adresleri ve VPN programları kullanarak Facebook, Twitter ve WhatsApp’ a erişim yapıyor. Genel sorun düzeldiğinde hala sorun yaşayan kullanıcılar önerdiğimiz destek hattından yardım alabilirler.

Milyonlarca insanın hayatında önemli yer tutan sosyal medyaya dün geceden itibaren erişim sorunu yaşanıyor. 11 HDP’li vekilin gözaltına alınması sonrası sosyal medya devlerine erişim yasaklandı.

11 HDP’li milletvekilinin gece yarısı gözaltına alınmasından sonra Türkiye genelinde Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube’a erişim yasağı ve sonrasında da kısıtlama getirildi.

TurkeyBlocks, Türkiye’deki Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube servislerinin yerel saatle 01.20 civarında kısıtlanmaya başladığının tespit edildiğini duyurdu.

Bir ilk gerçekleşti ve kısıtlamaya anlık mesajlaşma servisi WhatsApp da dahil edildi.

Dün akşam saatlerinden bu yana popüler bazı uygulamalara Türkiye genelinde erişim sorunu yaşanıyor. Söz konusu uygulamalar arasında milyonlarca kullanıcısı olan Whatsapp, Facebook, Twitter ve YouTube gibi popüler uygulamalar yer alıyor.

Bu uygulamalar üzerinde herhangi bir mahkemeden çıkan erişim yasağı bulunmazken, yavaşlığın neden kaynaklandığı henüz belli değil. Kullanıcıların bir kısmı Whatsapp’tan mesaj gönderemezken, kimi de gelen mesajları çok geç görebiliyor. Benzer şekilde VPN araçlarını kullanmadan sosyal medya mecralarına girmekte de haberi hazırladığımız 09:05 sularında ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

SMS Paketi Nasıl Alınır? Turkcell, Vodafone, Türk Telekom SMS Paketleri