Internet Explorer İçerik Danışmanı Şifreni Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

tarafından
358
Internet Explorer İçerik Danışmanı Şifreni Kaldırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İnternetin sistemleri özellikle bireysel kullanıcıların kullanabilmesi için bazı yardımcı araçlara ihtiyaç duyuyor. Bunların başında ise internet tarayıcıları geliyor. Bu tarayıcı uygulamaları olmadan internete bağlanmak standart kullanıcılar için oldukça zor. Bu nedenle direk işletim sisteminde internet tarayıcıları yüklü olarak geliyor. Yüklü olarak gelen varsayılan tarayıcı ise Windows için Internet Explorer. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Internet Explorer neredeyse Windows işletim sistemleriyle yaşıt. Oldukça köklü bir tarayıcı olmasına rağmen Internet Explorer’ın günümüzde pek fazla tercih edilmediğini de söylemek gerekiyor. Zira sonradan ortaya çıkmaya başlayan Google, Mozilla, Opera gibi bu alana yönelmiş olan tarayıcılar Internet Explorer’ın biraz daha geri planda kalmasına neden oldu. Her ne kadar Windows’un yeni sürümüyle beraber baştan sona Internet Explorer değiştirilip Edge adını alıp yeni nesle uyarlansa da hala pek fazla tercih edilmiyor. Fakat aslında Internet Explorer’ın da kendi alanında büyük kolaylıklar sağlayan bazı noktaları var. Bunlardan birisi de içerik danışmanlığı. Özellikle çocuklu ailelerin internetin olumsuz etkilerinden çocuklarını korumak için kullanılan sistem zararlı siteleri şifreleme ile engelliyor. Peki, bu şifreyi kaldırmak için ne yapmak gerekli?

  • Öncelikle daha hızlı erişim için başlat menüsünün arama kısmına “Regedit” yazmanız gerekiyor. Ardından işlemi onayladıktan sonra karşınıza sağ tarafında dosyaların bulunduğu bir ekran gelecek. Bu ekran üzerinden bir silme işlemi yapmamız gerek.
Internet Explorer içerik engellemeyi kapatma

Internet Explorer içerik engelleme sistemi

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Ratings folder dosyasını bulup bu dosyayı silin. Dosyayı sildiğimiz zaman Internet Explorer’ın içerik engelleme sistemini devre dışı bırakmış olacağız. Bu aşamadan sonra bilgisayarı bir kez yeniden başlatmakta yarar var. Daha sonra Internet Explorer tarayıcısına girin. Bu kez içerik engelleme sistemi deve dışı olarak gözükecektir. Eğer her hangi bir hata alırsanız Internet Explorer tarayıcıyı da görev yöneticisinden tamamen kapatıp bir kez daha başlatın. Sorun düzelecektir. Internet Explorer içerik engelleme sistemini devre dışı bırakmak bu kadar kolay. Her hangi bir aracı programa ya da yazılıma ihtiyacınız bulunmuyor.