Internet Explorer Class Not Registered Nasıl Giderilir?

tarafından
1055
Internet Explorer Class Not Registered Nasıl Giderilir?

Bir dönemin en çok kullanılan tarayıcısı olan İnternet Explorer, şimdilerde yeni yüzüne kavuştu. Windows 10 ile beraber değiştirilen sistem artık Edge tarayıcı olarak adlandırılmaya başlandı. Windows 10 ile beraber modern tarayıcılara rakip olabilmek için yüz değiştiren İnternet Explorer’ın eski sürümlerinin de hala aktif bir şekilde kullanıldığı biliniyor. Özellikle Windows’un eski sürümlerinde hala en aktif olan internet tarayıcılarından biri İnternet Explorer. Son dönemde sadece eski Windows işletim sistemlerinde kullanılan İnternet Explorer artık güncellenmediği için bazı sorunlarla da karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Özellikle zaman içerisinde kayıt defterinde oluşan sorunlar tarayıcının bir süre sonra çalışmaz hale gelmesine neden olabiliyor. Tarayıcıda bu şekilde yaşanan en büyük sorunların başında da Class Not Registered sorunu geliyor. Yaşanan bu sorun tarayıcıya tıkladığınız zaman karşınıza çıkıyor ve tarayıcının açılmasını engelliyor. Bu sorunu çözebilmek içinse mutlaka belli ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Özellikle kayıp olan DLL’yi yeniden sisteme göstermeniz gerekmekte. Bu işlem için de öncelikle ExplorerFrame.dll dosyasını yeniden İnternet Explorer’a eklemeniz gerekiyor. Peki, bu işlemi nasıl yaparız daha detaylı bakalım.

  • Öncelikler kayıt defterine müdahale edeceğimiz pencere yani komut penceresini açmamız gerekiyor. Komut penceresini açmak için ise öncelikle “Windows+R” tuşuna basıyoruz. Açılan çalıştır sayfasına ise “cmd” yazarak komut penceresini görüntülüyoruz. Komut penceresini görüntüledikten sonra ise birkaç farklı komut yazarak işlemi tamamlayacağız.
İnternet Explorer

İnternet Explorer Class Not Registered hatası

  • Bunun için öncelikle “cd c:\windows\system32” yazarak onaylıyoruz. Bu işlemi de yaptıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiş yapacağız. Daha sonra ise komut satırında bir sonraki satıra geçiş yapıldığını göreceksiniz. Bir sonraki satıra da “regsvr32 ExplorerFrame.dll” ifadesini yazarak onaylıyoruz. Söz konusu komutu yazdıktan sonra ise bilgisayarınızın yeniden başlaması gerekecek. Eğer bilgisayar yeniden başlamazsa sizin yeniden başlatmanız gerekiyor. Yeniden başlatma işleminden sonra ise tekrar tarayıcımızı açmaya çalışıyoruz. Bu kez aldığımız uyarı mesajının görüntülenmemesi gerekiyor. Zira sorunun çözümü için yapılan işlemler bu kadar ile sınırlı.