İnternet Bankacılığı Güvenlik Riskleri ve Çözümleri

tarafından
563
İnternet Bankacılığı Güvenlik Riskleri ve Çözümleri

İnternet Bankacılığı Güvenlik Riskleri ve Çözümleri

Günümüz çerçevesinde gelişen internet teknolojileri vasıtası ile insanlar rahatça internetten kredi kartları beraberinde alışverişler gerçekleştirebilmekteler ve daha çoğu değişik alanlarda bu kartlarını kullanabiliyorlar. Örnek vermek gerek görülürse gene bir otel de rezervasyon ayırtacağımız takdirde kredi kartımız beraberinde uzaktan rahatça parayı gönderebilmekteyiz. Sonrasında da gene rahatça bankamızın resmi internet sitesine girerek bireysel bankacılık bölümünden verilerimizi girerek giriş yapabilmekteyiz. Giriş yaptıktan sonrasında tüm taksitlerimizi, ekstrelerimizi, limit prosedürlerimizi ve daha çoğu prosedürlerimizi rahatça yönetebilmekteyiz. özellikle belirtmek gerekirse bireysel bankacılık beraberinde değişik bankalara havale prosedürleri yapabilmekteyiz ve bu prosedürler sonucunda da gönlümüz oldukça rahat oluyor ama ortada büyük bir problem bulunmaktadır.

Her 10 Bilgisayardan 3’ü Virüslü

Günümüz çerçevesinde kredi kartlarını çevrimiçi şekilde kullanan her 10 bilgisayardan 3’ünde fonda çalışan zararlı yazılımlar bulunmaktadır. Bu zararlı yazılımlar fonda çalışarak sizlerin kredi kartı verilerinizi rahatça öğrenebiliyorlar. Kredi kartı verilerinizden ziyade bireysel bankacılık prosedürleri için gereken verileri de öğrenerek kötü amaçlı kişilere aktarabiliyorlar. Trojan demiş olduğumuz bu zararlı yazılımlar daha çoğu prosedürleri fonda sizlerin ruhunuz duymadan rahatça gerçekleştirebilmekteler ve ne yazık ki kullanıcılar bu benzeri zararlı yazılımlara karşı oldukça bilgisiz durumdalar. Sadece zararlı yazılımlar değil daha çoğu phishing gibi dolandırıcılık teknikleri de mevcuttur. Bu phishing unsurunu az daha açmaya kalkarsak size sahte bir internet sitesi göstererek bilgilerinizi gene rahatça çalabilmekteler.

Bazı Senaryolar

Örnek vermek gerek görülürse siz bir internet siteye girdiğiniz ve bir ürünü araştırıyorsunuz. Bu ürün ile ilgili çeşitli internet siteler de kullanıcı yorumlarına bakıyorsunuz. Tam bu esnada bir tane kullanıcının üründen birçok hoşnut kaldığını yarı ücretına da “şu” internet sitesinden satın alabileceğinizi belirtmektedir. “şu” diyerek göstermiş olduğum yazıda url bulunmaktadır dolayısıyla siz o bağlantıya tıklıyorsunuz ve o siteye bağlandığınızda ve ürünü satın almak istediğinizde karşınıza bankanız çıkıyor ve sizde bankanıza girerek havale prosedürü gerçekleştireceksiniz. Siz bankanıza giriş yapmış olduğunuz takdirde tüm verileriniz kötü amaçlı kullanıcılara gidiyor. Peki nasıl oldu bu? Kötü amaçlı kişiler tamamıyla bankanızın dizaynında bir internet site oluşturdular ve bankanızın adına benzer bir alan adı beraberinde sizi kandırdılar. Ne yazık ki günümüz çerçevesinde birçok kişi phishing tekniklerine kurban gitmektedir. Bu sebepten kesinlikle sisteminizde birçok güçlü bir anti zararlı yazılım uygulamayı bulunmalı ve bu programın anti phishing özelliği da bulunmalıdır. Fakat bu yolla hem trojanlardan hem de phishing tekniklerinden korunabilmektesiniz.